Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şamanizm bir kültür müdür yoksa din midir?

Aslında bu sizin dinden ne anladığınıza bağlıdır. Gökten kitapları inen semavi dinleri dinden sayıp diğerlerini saymıyorsanız din değildir.

Sayın sünni arkadaşlar başka dinler üzerine yazdıklarıma "beğenme" verip duruyorsunuz. Biraz adil olun ve doğru okuyun. Beğenmemeniz umurumda değil aslında ama kendinizi ve dininizi zavallı durumuna düşürüyorsunuz. Benim size, dininize, tanrınıza bir garezim yok. Sizden de aynı sağduyuyu bekliyorum. Size göre sağlam dayanakları olan dininiz benim diğer dinler hakkında yazdıklarımla zedelenemeyecektir sanırım...

Eğer diğer dinlerin de varlığını kabul ediyorsanız dünyanın bir çok yerinde olan bir pagan dinidir. Kökleri ilk insanlara kadar uzanır. Bu din neredeyse bütün dünyaya yayılmıştır. Kökeni olarak Sibirya kabul edilir. Avrupa'da bile eski Kelt'ler Şamanistlerdi. Hristiyanlığın ortaya çıkmasıyla Avrupa'da şamanist avı yapıldı şamanlar da cadıdır, büyücüdür denilerek engizisyon mahkemeleri kararlarıyla idam edildi. Çağımızda muhtemelen en kalabalık şaman nüfusu Amerika yerlileridir. Hem Güney hem de Kuzey Amerika'da bolca şamanist vardır. Eskimo'lar da Hristiyanlaştırılmadılarsa şamanistlerdir. Şamanlar hem şifacı, hem psikolog görevi görürler. Bunun yanı sıra kendi toplulukları için medyumlardır. Şamanlar ruhlarla ilişkiye geçerek geleceği bile anlatabilirler. Şamanizmde üç alem vardır yaşadığımız yer, yer altı ve gök. Yer altı ölümün bir parçası olmasının yanı sıra dünya üzerinde yaşanan mesela vicdani acıları temsil eder. Gök ise evrensel enerjidir. Şamanlar tüm alemlerde gezebilirler. Ölen birini kurtarmak ya da ona eşlik etmek için yeraltına ya da yine ölmüş biriyle konuşmak için göğe gidebilirler. Bazı şamaistlerde insanın üç canı olduğuna inanılır öldüğünde biri gömülür, yeryüzü sayılıyor, bir canı yeraltına gider diğeri de göğe yükselir.

Günümüzde de şamanik gelenekler bir çok din ve toplumda yaygın olarak vardır. Hıdırellezde ateşin üstünden atlamak ya da nazar boncuğu da şamanik dönemin kalıntılarıdır. Ya da Hristiyanların ökseotu dalının altında kaldıklarında birbirlerini öpme zorunluluğu...

tabii kaynak vermeyi de unutmayalım, yazdıklarımın çoğunu buralardan okudum:
  • Paylaş
İkisi birden olabilir. En iyisini Şaman Bayyurt bilir.
  • Paylaş
"Şamanizm öğretisine göre dünya iyi ve kötü ruhların etkisi altındadır. Şaman ise bu ruhlarla ilişki kurabilen kişidir. Şamanlar iyi ruhların etkisini devamlı kılmaya, kötü ruhları ise uzaklaştırmaya ve yarattığı kötü etkileri yok etmeye çalışırlar. Bu amaçla şamanlar çeşitli ayinler yaparlar. Şamanlar ayinleri sırasında çeşitli enstrumanlar kullanırlar. Özellikle ritm verici davul tipi enstrümanlar daha yaygındır. " Bu alıntı cümle ile aslında bir din değil öğreti olduğunu belirtmek isterim.
Bir de inploidde bir Şamanizm var. Şaman Bayyurt (@chamacon) hayranlarından oluşan :)
  • Paylaş
4

Şaman, Yahu iki gündür öğrendiğimin haddi hesabı yok, hayranlarım da mı varmış?

Belgi Saygı, Yok mu imiş? İki gündür tavan yaptı reyting. :)))

Şaman, Yazdıklarımı beğenen, beni takip edenler hayranlarım oluyorsa neredeyse 300 kişi var :)

Belgi Saygı, Daha ne olsun :) Ben iki gündür dönen konuşmalar üzerine bir incelik yapayım dedim. Esprili olsun dedim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

377 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları