Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanal içerik satarken (faturalandırma) gerekli mi? Daha sonra Ticaret Hukukuna göre çeşitli sorunlara yol açar mı?

Web Tasarımı, Sayfa Tasarımı, Grafik, Fotoğraf, İkon, Font, Betik, Uygulama gibi kendi ürettiğiniz içeriklerini satımında ne gibi hukuki gereklilikler vardır/var mıdır?Düzenle
Tabi ki gerekli. Sonuçta ticari bir kazanç elde ediyorsunuz belki önceden kanunlar bu konularda faaliyet alanı tanımlamakta pek iyi değildi ama artık böyle bir sorun yok. Sizin faaliyet alanınız dijital ürünler ya da bilişim hizmetleri olarak tanımlanmış olabilir kanunlarda bi sınıfa sokarlar illa ki sizden ticari gelir unsurlarınız üzerinden vergi tahsil ederler. Vergi kaydı oluşturmanız, ticari bir yapı altında faturalandırma yaparak faaliyetlerinize devam etmenizi tavsiye ederim.
  • Paylaş
Kesinlikle gereklidir. En büyük sorunu vergi hukuku açısından yaratır. Elde edilen kazançlar vergilendirilmek zorundadır. Ticari işten kaynaklı herhangi bir gelir var ise vergilendirme de olmak zorundadır.
  • Paylaş
Sanal ortamda satılan her ürün belgeli çünkü kargo ürün bedelini sorar sigorta yapar nakliye sırasında ürünün başına geleceklerden dolayı tabi resmi yol budur tüketici hakları satıcıyı alıcıyı korumak için
  • Paylaş
Bireysel olarak web de bir ürün sattığım zaman bir problem yaşanmıyor sanırım. En azından maliye benim peşime düşmüyor. Ancak gittigidiyor.com ve/veya sahibinden.com üzerinden ya da kendi web sitem üzerinden seri halde satışa başladığım zaman problem oluyor. Ciddi manada cezalar var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

456 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt