Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanal pos alım süreci ve zorlukları nelerdir?

Sanal POS ile ilgili geçtiğimiz yaklaşık 1,5 yıl önce bir süreç yaşadık bir projede. Öncelikle her bankanın Sanal POS prosedürü aşağı yukarı aynı olmakla birlikte mutlaka o bankanın dökümanlarını incelemeniz gerekiyor. Bazı bankalar ücret alıyor bazıları almıyor. Garanti Bankası ile yaşadığımız tecrübe sonucunda şu noktaların ön plana çıktığını söyleyebilirim:
 1. Sitenin çalışır durumda olması ve alışveriş sisteminin devrede olması gerekiyor.
 2. Test domaininde olabilir site ama online olarak erişilebilir olmalıdır.
 3. Sanal POS işlemlerinde 3D secure veya sayfada anında ödeme seçenekleri gibi seçeneklerden istediğinizi belirlemiş olmalısnız. Biz 3D secure ile entegre etmiştik. Ödeme anında kullanıcı garanti bankası sayfasına gidiyor şifresini giriyor ödeme alınıyor ve kendi sitenize geri yönlendiriliyorsunuz.
 4. Sitenizde şirketinizi iletişim adresi, Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesi MUTLAKa bulunmalıdır. Bunu ilk baştan hallederseniz süreci hıalzndırırsınız.
 5. Sitenizi kodlama diline göre size örnek kodlar gönderiyorlar ve entegrasyon zor değil.
 6. Şirket olarak Sanal POS başvurusu yapmak için tüzel kimliğiniz olmalı. Eskiye oranla şu anda başvurular daha hızlı sonuçlanıyor.
 • Paylaş
2

Burak Kara, garanti bankasından salan pos almak istiyorum . gerçek üsül olan şahsıma ait bir web tasarım ofisi var . Garanti bankasından veya başka bir bankadan sanal pos almak için illaki ltd olmak gerekiyormu böyle bi duyum aldım acaba siz ltd olarak mı aldınız sanal posu ?

Serkan Kiose, Biz limited olarak aldık ama o dönemde sormuştum bunu ve şahıs şirketi de olabiliyordu. Yine de bunu bankaya direkt sorun derim. Bunun dışındaki prosedür aynı zaten...

En büyük sorunlardan bir tanesi "valör". Bir kaç yıl önce para akışı daha kısa sürelerde sağlanıyordu ama şimdi yeni işletmelerde ortalama valör süresi 30 gün. Bazı durumlarda bu süre arta da biliyor.

payu.com.tr gibi ülkemizde faaliyet gösteren kurumsal ve işinin ehli şirketler var. Sunduğu ekstra hizmetler ile haftalık nakit akışı sağlıyorlar.

En önemli etkenlerden biri de, kredi kartı taksit olayı. Bunun için her bankadan ayrı ayrı pos alman gerekli, bu da her biri için ayrı ayrı süreçler demek, oysa payu gibi şirketlerde, 1 en fazla 2 günde tüm bankaların posuna tek bir entegrasyon dosyası ile sahip olabiliyorsun.

Komisyon oranları bankalara göre %1, taksit miktarına göre ise %2 gibi yukarıda kalabilir, ama sağladığı hizmetler ile bu rakamları hak ediyorlar.

Unutmadan kesilen hizmet tutarları fatura ediliyor. Yani kaybınız yok, gider gösterilebilir.
 • Paylaş
Şirketin yeni açılması girişimin olması ama olumsuz yanıt almalar Türkiyenin girişimcilik üzerine anlatılmış butun vaatlerını yalanlıyor gercekten kötü bir durum
 • Paylaş
1

Mesut Sarı, İşin enteresanı en çok desteği bankalar veriyor reklamları "Biz Yeni Girişimlerin" arkasındayız filmleri :)

Bu konuda postnet.com çözüm sunuyor. %5 lik bir komisyonla bu işi çok kolay ve güvenle hallediyorlar. yapı kredinin sanal post sistemini kullanıyorlar.. Güvenli ve problemsiz çalışıyor.. Bankaların nazını çekmektense %5 komisyonla çalışmak bence mantıklı.. Birde gittigidiyor'un kurucularından birinin paypal benzeri bi çözümü var.. ipara.com adlı siteyi ziyaret ederek detaylarını öğrenebilirsiniz.. Bence hepsinden daha iyi -hızlı ve güvenli olan paypal'ı deneyin... Ben beş senedir kullanıyorum. hİç sorun yaşamadım.

 • Paylaş

Alması oldukça zor olan ,nadiren 1 ay gibi bir sürede alındığında insanı şaşırtan ve dolayısıyla bir çok kişiye "ben de alabilirim" dedirterek bir çok masrafa sokturan ama bankada yüklü paranız olmadığı takdirde sonucun %99 negatif olduğu can sıkıcı durum.

 • Paylaş

Bu yazdıklarım bundan 5-6 sene öncesi içindir, şimdilerde böyle olmayabilir :


Paranız varsa hesabınıza koyun ya da hesabınızda hareket gösterin Banka sizi paralı sanıp daha hızlı davranır muhtemelen :) POS açılınca parayı geri çekersiniz.

Bazı banka personeli hala Sanal POS un ne olduğunu bilmiyor , kolaygelsin alacaklara .


Garanti Bankası ile onaylanma süreci hariç har aşamada farklı sorunlar yaşamıştık eskilerde , umarım değişmiştir zamanla.


Şubeden şubeye bile değişiyor , bu işten anlayan daha önce yapmış şubelere gitmeniz daha verimli olacaktır.

 • Paylaş
Keşke o kadar kolay olsa bu iş.Başarısız e-ticaret girişimimde sanal pos bekleme sürecim tam dört ay sürdü ve Garanti Bankası iki kez reddetti.Eğer dolgun bir banka hesabınız yoksa,şirket yeni açılmışsa ve ofisinizin dekoru berbatsa iş tamamen banka yetkililerinin insiyatifine kalıyor.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2719 Görüntülenme17 Takipçi7 Yanıt