Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanat deyince aklınıza neler geliyor?

Üretilmiş herhangi bir eser sizde anlık olarak duygu durumunuzu değiştirici duygular/dalgalanmalar/düşünceler yaratabiliyorsa ya da sizde, içinizde size ait olan bir şeyleri uyandırabiliyorsa/yeniden ortaya çıkarıyorsa, ya da daha önce deneyimlemediğiniz bir tarafınıza çağrıda bulunabiliyorsa, ya da bu eser sizde kendinizi aynalayan yansımalar oluşturuyorsa, o şey bir sanat eseridir. Sanat da; bu durumun ortaya çıkışını sağlayan her şeydir diyebilirim.
  • Paylaş
3

Serkan Köse, Eserle karşılaştığın andır önemli olan ilk adım bence.. Elbette kişide iz bırakabilir, düşündürtebilir..

Hakan, Anlık? Yapma be serkan.

Şaman, Vayyy, diyorum gözlemci açısından yazmışsın :)

Yaratıcılık, estetik, uyum, yegane olma, tekrar edilebilirlik. Tabii yeni sanat anlayışında hani bazılarının postmodern diye adlandırabileceği anlayışa göre zaten olan objeler değişik ortamlarda sergilenip sanat olabiliyor, mesela bir mutfağa yerleştirilmiş pisuvar gibi. Yaratıcılık kalıyor mu bilemedim. Estetik de aynı şekilde, zamanımızda özel bir çirkinlik oluşturmak da sanat sayılıyor. Uyum da 12 ton müzikten itibaren artık sanatın şartlarından biri değil. Sanırım artık tek kıstas sanatın yegane olması. Klasik sanat anlayışında tekrar edilebilirlik de vardı ama artık o da yok oldu... .
  • Paylaş
Sanat kişinin kendini, (kafasında daha önceden belirlediği) kişilere ifade etme çabasından ortaya çıkmıştır. Çünkü sadece konuşmak yoktur. Çünkü sese, söze dökülmeyen, tanımlanamamış duygular vardır. Bunlar da en iyi sanat yoluyla aktarılabilir. Ortak uyumun yakalandığı eserler (ki bu ortaklıktan kastım yaygın olma durumu) bilinenler olmuştur. Tabii bunun yanı sıra bilenemeyen, çözülmesi beklenen ama bir yandan seni yakaladığını düşündüğün yaygın sanat eserleri de vardır. Bu da tamamen bilinmezlikten gelir ve bence tanrıya inanmaktan farksızdır. Neticede Sanat, hassasiyettir... .
  • Paylaş
Sanat deyince akla ilke gelen bence eski sanatçılardır. Bugün bunun eksikliğini hissediyorum.
  • Paylaş
Kalıcı orjinal eser
  • Paylaş
Sanat, sanat içindir. Toplumsal eğitim amaç olmamalıdır.
  • Paylaş
Benim aklıma heykel müze resim yapmak muzikle ugrasmak eser kultur ve resim yarısmaları heykel muzeleri aklıma geliyorrr.
  • Paylaş
Sanat bir ölüdür. Can verebileceğiniz bir ölüdür. Aksi popüler sanattır. Ukalalık kabul edebilirsiniz belki, bu satır sanattır, muhalifi tevatür, sanat mı? Budur sanat.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3469 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt