Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanat hakkında her insanın bilmesi gerekenler nelerdir?

Bir sanat müzesine gittiğimde kendimi çok şaşkın hissediyorum.Bu büyük sanat eserlerinin önünde ne diyeceğimi bilemiyorum.Sanat dünyasında gezebilmem için bana yardımcı olabilecek neleri bilmeliyim?Düzenle
Benim de çok sevdiğim günümüz sanatçılarından ve düşünürlerinden Damien Hirst'ün sanat hakkındaki az ve öz sözleri olaya açıklık getirebilir;

 • Sanat para için yapılmayan en pahalı şeydir.
 • İş sanata geldiğinde hiç bir şey çok azdır, her şey çok fazla.
 • Sanat; yapabilme yeteneği değildir, yapabilmeye karar vermektir.
 • Sanat boşluğu doldurmak değildir ancak boşluğa bir konu koymaktır.
 • İyi fikir, iyi bir fikrin son ihtiyacı olan şeydir.
 • Harika sanat, harika yanlışlarla olur.
Ayrıca Norbert Lynton-Modern Sanatın Öyküsü kitabı sanat tarihini anlamak için bir ders kitabı niteliğindedir.

 • Paylaş
Sanat eserleri insanlar gibidir. Onlar sizi yüceltir, değerli dersler verir. Günlük yaşantınızda çok büyük ilham kaynağıdır. Sadece onları görmek için biraz zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

Bir çok müze müdavimi ile ilgili sorun onların artık sadece anlık haz beklemeleridir. Onları güzelliği ile etkileyecek tablolar ararlar ve beğenmedikleri birşeyi incelemeyip unutur giderler.

Bence bu tamamen yanlış bir yaklaşımdır. İnsan ilişkilerindeki gibi sanat eserlerine de yaklaşım tek yönlü olmamalıdır. Bir sanat eseri hakkında yorumda bulunmadan önce mutlaka tarihi ve oluşumunu öğrenmek için vakit ayırmak gerekmektedir. Onları sadece görünüşlerine göre yüzeysel yorumlamak doğru değildir. Modern sanat izlenirken bu daha da açığa çıkar. Sadece beyaz kanvasların asılı olduğu bir galeri düşünebilir misiniz, ya da biri duvara çivilenmiş florasanlar için sanat diyebilir mi?

Öncelikle bu eserlerin koşullarını anlamalıyız. Üzülerek söylemeliyim ki malesef ilk tepkileriniz hiçbir şey ifade etmez. Büyük sanat eserleri büyük şeyler ifade eder ve bu fikirleri bzen kelimeler bile ifade edemez.

Yani aslında alınacak mesaj şudur ki; bir sonraki sefere müzede olduğunuzda, sanat eserlerinin çok popüler kişilere ait olduğunu düşünün. Emin olun bazıları diğerlerinden daha iyi görünecektir. Fakat hepsinde insanların hayranlığını kazanmak için farklı şeyler vardır. Hoşunuza giden ve gitmeyen üç tanesini ele alın. Neden popüler olduklarını bulmaya çalışın. Sadece onlara bakarak anlayabileceğinizi düşünmeyin. Araştırın ve diğer kişilerle fikir paylaşımlarında bulunun.

Unutmayın sanat ile arkadaş olmak sadece biraz çaba gerektirir.
 • Paylaş
 • Sonuç eğlenceli bir şey de olsa faydalanabilir bir şey de olsa sanat yapabilirsiniz.
 • Sanat yapmak için sanat ile ilgili herşeyi bilmek zorunda değilsin.
 • Sanat yapmak için çok para harcamak zorunda değilsin
 • Sanat yapmak için sanatçı olmak zorunda değilsin.
Bence çünkü sanat özgürlüktür. Bir sanat müzesine gittiğinde de istediğini düşünebilirsin:))
 • Paylaş
Deniz Yalçın'a ek olarak;

bilinmesi gereken en temel şey (özellikle ülkemizde) eşit yaklaşmaktır. Kürt, ateist, muhafazakâr, komünist vs. gibi faşist düşünceler ile insanlar çok "asıl" sanatçı kaybetti, kaybediyor. Ki toplumda sanatçıyım diyenler bile faşizm kurbanıyken sanatsever insanların durumu daha vahim.

Ahmet Kaya dinleyemediğim ajanslarda çalıştım örneğin. Ki reklam dünyası sanattan beslenir, sanata hizmet eder. Ya da Necip Fazıl paylaşırken tarafsız dinleyin diye uyaran insanlar tanıdım.

Yaklaşımı biraz müzeysel sanattan çıkarıp topluma indirgedim ;)
Olması gereken çok basit aslında, düşündüğün gibi düşünmeyeceksin hepsi bu.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1160 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt