Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanat nedir? Bir şeyin sanat olması için kriterler nelerdir?

Gördüğünü herkesle paylaşabilme yeteneği, onaylanma kaydı ile sanat olmalı.
  • Paylaş
Senelerdir üzerine düşündüğüm sorulardan biri. Maalesef bu konuda da filozoflarin ortak bir cevabı yok. Bunun nedeni de saniyorum ki sanatin öznel bir uğraş olması. Sorunun cevabını bulan beri gelsin :)
  • Paylaş
Sanat biriciktir benzeri yoktur. Yapan kişinin kişiliğini yansıtır.
  • Paylaş
3

Insan, O zaman evren bir sanattır diyebilir miyiz?

Dilan Dogan, Diyebiliriz.Çünkü bu evrenin eşi benzeri yok.

Insan, Acaba sanatkarı kim?

Sanat, en basit tabiriyle insanoğlunun duygu ve düşüncelerinin dışa vurumudur. Ama bir şeyin sanat olması göreceli bir kavram biraz. Mesela bir yazının sanatsal niteliği onun edebi dil kullanımına bağlıdır. Bir resmin sanat olması için estetik zevk uyandırması, çeşitli anlamlar barındırması (ikisi beraber veya ayrı ayrı olabilir) gereklidir. Ancak başta söylediğim gibi sanat da çoğu şey gibi göreceli bir kavram sonuçta bunlar benim düşüncelerim.
  • Paylaş
Yerel ile evrenseli birleştirme çabasıdır. Subjektif olarak algılanan bir özü, objektif algılanması beklentisiyle sunma çabasıdır. Özgür olmalıdır, bedeli ödenmesi pahasına.

Bir şeyin sanat olması için sanatçı ünvanlı kişiyi etkilemesi gerekir. Bir yerde bir doğal afet olmuştur, toplum etkilenmiştir ama bunun heykelini yapacak sanatçı iliklerine kadar etkilenmemişse onun eseri güçlü olamaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

102 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları