Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanat ve tasarım aynı şey midir?

Sanat eseri biriciktir (unique). Kuralları yoktur. İnsanın estetik duygusu ihtiyacını karşılar. Sanat, sanat içindir. Sanatçı bir sanat eseri yaratırken adeta mastürbasyon yapar, yani kendini tatmin eder. Bu yüzden sanat halk içindir diyenlere boş verin. (:


Diğer taraftan tasarım, tasarım için değildir. Tasarım; kullanım, işlev gibi amaçlara hizmet eder. Belli kuralları vardır. Bir ürün tasarımcısının tasarladığı şey onlarca, yüzlerce, binlerce, hatta milyonlarca adet üretilebilir. Ama neticede yine tasarımdır. Bir sanat eseri için böyle bir şey söz konusu olamaz. Bu yüzden birbirinin aynı gibi görünen gravürlere bile seri numarası verilir sanatçı tarafından.


Fakat bunun yanında, bazı tasarımlar sanat eseri olarak sunulmuştur. En bilinen örnek, Marcel Duchamp'ın bir pisuvarı ters koyup, "çeşme (fountain)" adıyla sergilemesidir. Not: Bugün bu pisuvar nerede kimse bilmiyor.


Sanat  • Paylaş
1

Atilla Arısoy, O pisuvar yanılmıyorsam Newyork ta Moma sanat müzesinde. (tabure üstündeki bisiklet tekerleği de orada)

Sanat ile tasarım farklı şeylerdir. Yapılan bir işin sanat, yapanın sanatçı olduğuna izleyenler ve sonraki kuşaklar karar verir. Ben sanat yapıyorum, benim yaptığım sanat demek haddini aşmaktan başka bir şey değildir. Tasarım ile uğraşanlara gelince, gerçek sanattan " resim, heykel, müzik, tiyatro, mimarlık, yazarlık vs işler" in tümünden haberdar ve bilgi sahibi olmalı sürekli, iç içe, üç öğün yemek yer gibi, nefes alır gibi bu konular ile yaşamalı ve yaptıkları işler için buralardan beslenmeli ve içinde yaşadığı kültürden de bu yemeğe baharatlar katmalı. Bütün bunlar toplumun devamlı gözünün önünde olan, elini sürdüğü, okuduğu, kokladığı, hissettiği her türlü çalışma için geçerlidir. (mühendislik gerektiren tasarımlar hariç)
  • Paylaş
Sanatçı aynı zamanda tasarımcıdır fakat tasarımcı aynı zamanda sanatçı olmak zorunda değildir.
  • Paylaş
Tasarım kaşarlı tosttur. Sanat sucuklu kaşarlı tosttur.
  • Paylaş
Genelde aynı şey değil diyor. . Nedeni tam olarak bilmiyorum . Bileniz varsa bana cevaplayın rica ediyorum .
  • Paylaş
Sanat ve tasarım aynı şey değildir ama birbirlerine yakındır.Tasarım bir plan ve düşünmeyi gerektirir,sanatta ise daha az düşünce,daha çok duygular ön plandadır.Sanatçı olmak için yetenek gerekiyor,ama tasarım öğrenilebilecek bir şey.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1399 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt