Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanat ve zanaat arasındaki fark nedir?

Özetle : Zanaat; el becerisi iyi olan kişilerin öğrenerek yapabileceği ürünler , sanat ise doğuştan yetenekli kişilerin kendini geliştirerek oluşturduğu eserlerdir.
  • Paylaş
Bir odundan herkes masa yapabilir, ama oyarak heykel yapamaz. sanat burada heykel oluyor...
  • Paylaş
1

Yiğit Yıldırım, masa sanat eseri olamaz mı üstadım. mesela amerikan başkanlarının masaları sanat eseri değil midir. bence insan elinin değdiği herşey sanatı oluşturur çünkü yorumlama vardır ancak yapan kişinin nitelliğine göre biri diğerinden daha sanatlı olabilir.

Zanaat öğrenilenerek kazanılmış beceridir. Sanat ise doğuştan gelir fakat tabikide belli bir eğitime tabi olmak ikisinde de gereklidir. O zaman doğuştan gelen şey nedir? Örnek verirsek her matematik lisansı yapan kişi bir matematik dehası oluyor mu? veya her güzel sanatlar okuyandan dünyaca ünlü bir piyanist veya ressam oluyor mu? fark burada ince bir fark.
  • Paylaş
Fark oldukça büyüktür. Sanat ince iştir zenaat çok daha kaba. Ahşap oyma, bakır dövme zenaattir, müzik, resim sanattır hiçbir müzik aletine ya da tavale oyulan ahşaba ya da dövülen bakıra davrandığınız kabalıkta davranamazsınız. Zaten akademik olarak da seviyeleri farklıdır zenaat meslek liselerinde öğrenilir sanat ise akademilerde, konservatuarlarda. Zenaat göz zevkini okşarken sanat ruhu besler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1366 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Zanaat nedir?

  • Sanat nedir?