Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sanayi devrimi sonrası dünya nüfusu iki katına çıktı. Sağlıksız olan yiyecek, içeceklerin (kola, sigara, işlenmiş gıda..) yasaklanmaması, hatta teşviği; eskiden savaş gibi toplu ölümlere neden olan faktörlerin yerini mi aldı? Gelişmiş ülkeler için bir tür nüfusun dengelenmesi politikası olabilir mi?

Sanayi devrimi ile başarılı bir teori geliştirdi patronlar. Dediğiniz gibi işlenmiş gıdalar.
 • Böylesi bir değişimin 2. Dünya savaşının bitimine denk gelmesi tesadüfi değildir.
 • 1950'lerden günümüze Dünya tarım alanlarının %90'nında Endüstriyel (Kimyasal) tarım uygulamaları gerçekleştirilmekte.
 • Diyorlar ki insanlığa gıdanın yetişmesi için bu şart.
 • Bunu en başta çiftçiler çok sevdi ve hala da vazgeçemiyorlar. Çünkü kimyasal tarım en kolay olanı, ne ekeceğini ne kadar hasat alacağını önceden biliyorsun ve sürprizle karşılaşma ihtimalin neredeyse yok kadar.Bu işin bir tarafı.
 • Savaştan çıkmış insanlık yemeyi sevdi ve sonuçlarını sorgulamadı.
 • Son 10 yıldır bu sorgulamanın başlamasıyla Organik tarım bilinci dünyada %10'luk bir pay elde etmiş durumda.
 • Fakat bu gıdalar kimyasal ürünlere oranla 3-4 kat daha pahalıya satıldığından; kimyasal ürünler pazar payının %40'ı kadar ciro sağlamakta ve buda yine devlet politikalarının ayrı bir kazancı.
 • Kısacası parası olan yaşara döndü yine iş.
Topluyorum;
Dünya kanser örgütünün açıklamasına göre 2015 yılı kanserden ölümlerin en çok yaşanacağı yıl olacak ve bu sayı her geçen yıl giderek aratacak. Tahmini rakam 15 Milyon insan.


7.4 Milyar dünya nüfusuna bu rakamı böldüğümüzde 490 da 1 kanserden ölme riskimiz olduğu ortaya çıkıyor. Diğer ölüm nedenlerini saymıyorum bile.
Hatta kanser ölümleri için 30 yaş altı nüfusu bu rakamdan çıktığımızda diğer ölüm oranlarını da dahil ettiğimizde;
 • Her 2 insandan biri olarak bu ölümlerle yüz yüze kalıyoruz.
 • Bunlar resmi veriler. Ve bence dünya nüfusu hiç bir zaman 9 milyarı göremeyecek.
 • Teori denilen şey son derece başarılı bir gerçek.

 • Paylaş
Yani şimdi bu nasıl bir komplo teorisidir. Geçekten kola, sigara, işlenmiş gıda ki en zararlısı sigara zaten sanayi devriminden önce de vardı, o kadar çok insan öldürüyor olsaydı dünya nüfusu artıyor değil azalıyor olurdu ve iyi de olurdu... Diğer taraftan kola, sigara ve işlenmiş gıdayı en çok tüketen gelişmiş ülke halkları neden intihar etmek istesinler ki. Kesinlikle yanlış bir düşünce, tam bir komplo teorisi.
 • Paylaş
Sanayi devriminde ve öncesinde serbestçe tüketilebilen sağlıksız bir çok madde şu anda yasak (Eroin, Morfin, Kokain vb.). Bunlarla karşılaştırıldığında kola veya sigaranın erken öldüreceği insan sayısının nufüsu etkileyeceğini düşünmek pek mantıklı değil.

Malthus'un fark ettiği gibi bir ülkede nüfusu kaynaklar yani ekonomi belirler (nüfus planlaması yoksa). Nüfus, kaynakların altındaysa hızla yükselir. Eşik aşıldığında, beslenemeyen nüfus açlıktan ölür. Özellikle ortaçağda ve sanayi döneminde durum budur. Sanayi devrimi kaynakları artırdığı için nüfusu da artırdı. (Daha önceki dönemde ölen fazla nüfus beslenebildi).

Gelişmiş ülkeler için nüfusun dengelenmesi politikasına hiç ihtiyaç yoktur. Bu ülkelerin nüfusu en azından bu konuda bilinçli olduğu nüfus planlaması uygulayabiliyorlar. Gelişmiş ülkelerde nüfus genelde beslenebilecek olanın çok altında (sanırım Japonya bu konuda istisna)
 • Paylaş
Jared Diamond 'un "Tüfek, Mikrop ve Çelik" kitabını bu olayı çok güzel anlatmaktadır. Buğday'ın ve hayvanların evcileştirilmesi ve avcı toplayıcıların yerleşik hayata geçmesi sonucu, nüfus artmaya başladı. N kare olarak da artmaya devam etmekte. Son 50 yılda dünya nüfusu ikiye katlanmıştır ve katlanarak artmaya devam etmektedir. Doğa her zaman dengelemenin bir yolunu bulmuştur. Yeterli kapasiteye ulaştığında kendini temizleyeceğine inanıyorum.
 • Paylaş
Ekonomik savaş olarak katılıyorum fakat nüfus dengeleme politikasına katılmıyorum ve alakası olduğunu da düşünmüyorum.
 • Paylaş
İngilizler çaya düşkündü. Çay Çin'deydi. İngilizler çay alıp karşılığında gümüş para veriyorlardı. Bir gün gümüş dışında başka bir şeyle de ödeme yapabileceklerini keşfettiler:Afyon (Kaynak: Andrew Marr's History of the World, BBC Documentary) Yorum size ait.
 • Paylaş
Biz dahil bir çok millet ertesi günün planını yaparken, bazı milletler dünya üzerinde gelecek yüzyılların planını yaptılar. Nüfusun dengelenmesi ile birlikte var olan nüfusun istenilen şekle bürünmesi vb.
 • Paylaş
1

Şaman, Komplo teorisine devam yani...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

339 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları