Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şans oyunu programları gerçekten şansa mı dayalıdır yoksa daha önceden matematiksel olasılık dikkate alınarak programlanmış ve bulundurduğu yazılımın içeriğini %100 ekrana yansıtan yazılımlar mıdır?

Aslında bu sorunun teknik olarak yanıtı "AI - Artificial Intelligence (Yapay Zeka) ". Yapay zeka sistemleri belli bir girdi data ve bir algoritma ile kendi kendini eğiten ve sonrasında kendi kendine hiç karşılaşmadığı bir girdinin sonucunda size çıktı verebilen mekanizmalardır. Yani, aynen beyindeki nöron sistemleri gibi yapay zeka nöronları bulunur ve bunları elinizdeki mevcut veri ile eğitirsiniz. Belli bir eğitim sürecinin sonunda yapay zekaya daha önce hiç karşılaşmadığı bir veri sunduğunuzda size çıktı sunabilir.

İşin en ilginç tarafı, yapay zeka sistemlerinde aynen beyinde olduğu gibi içeride nasıl bir olay olduğunu net biçimde bilemezsiniz. Siz sadece algoritmayı ve eğitim datasını verirsiniz, sonrasını yapay zeka kendi kendine üretir.

Buyrun size bir örnek:


Yapay Zeka sistemleri ne kadar zeki olabilir?
  • Paylaş
Eğer çok komplike bir olayı yoksa random fonksiyonları bile kafidir. Genelde şans oyunları komplike olmaz ama aklındakini bilmeden sazanlama atlamak da istemedim.
  • Paylaş
3

Ertan Şahin, sorumun cevabu bu değil...gerçekten şansa dayalı olabilirmi yoksa programı yazan kişinin sölediklerinimi yerine getirir?

Yasin Ersoy, Tabi ki yazilimcinin söylediklerini yerine getirir. Yapay zeka bile olsa sonuç aynıdır. Bir sistem kendi başına karar veremez. Böyle bir soru sorabilecegini tahmin etmemistim bu yüzden ilk yanıtım alakasız oldu.

Ertan Şahin, keşke şey olsa bi kızın kafasına bi alet taktığın zaman veya arkasına beyin sinyallerini bozsa ve birden bire çok vahşi ve seks isteyen bi yaratıga dönüşse hiç bişey düşünemese ama bize yetişmiycek...:)

Programlayan kişinin kötü niyetli birisi olmadığını varsayarsak; temelde bir random sayı üreten bir fonksiyon kullanacaktır. Bu fonksiyonlar rastgele bir rakam üretmek üzerine kurulmuştur ve bu konuda yüksek linsans ve üzeri seviyede araştırmalar yapılmakta(istatistik bölümleri) ; (en iyi random sayı nasıl seçilebilir vb. Durumlar için.) . Ancak burada şöyle bir durum vardır ki, istatistik ve olasılık bilimini tam ortadan ikiye ayırır. Olasılık ve istatistik aynı sonucu vermek zorunda değildir. Örnek vermek gerekirse : bir zar attığınızda 1(bir) gelme olasılığı 1/6'dır ancak 6 kez zar attığınıda 1den fazla kez 1(bir) gelebilir ya da hiç gelmeyebilir. İşte bu istatistiktir.
  • Paylaş
Matematiksel olasılık dikkate alınarak kodlamak mümkün ancak, olasılık hesabı yaparken çok iyi bir veri havuzunuz olması gerekiyor. Örnek olarak: Borsa tahmin programı yapıyorsunuz diyelim, borsadaki oranları hesaplamak için ne gibi verilere ihtiyaç var, ( Tavuk Kaç para, Kahve kaç para, buğday durumu nedir, politikalar nedir, vs... Bu ucu bucağı olmayan bir veri havuzu devam edip gider. Bu olasılıkları program süzer ve bir sonuç döndürür.mantık bu.
  • Paylaş
Şans oyunları programları da diğer tüm yazılımlar gibi matematiksel olasılıklara bağlı olarak yapılır. Esasında şans da matematiksel bir olasılıktır. Şunu da belirtmekte fayda var her program kodlayıcısının insiyatifi doğrultusunda çalışır. Kodlayıcı ekrana ne yansıtmak istiyorsa onu yansıtabilir ya da dürüst davranıp matematiksel olasılıklar ne sonuç vermiş ise onu yansıtır. Şans diye bir şey olamaz herşey matematikten ibarettir.
  • Paylaş
İnsan neden şans oyunu oynar? Şansını denemek için mi para kazanmak için mi? Ekranda üç meyveyi yan yana getirdiğinde kendisine X TL para verecek olan yer kar amacı güden bir işletmedir. Ve oyunun kurallarını belli bir vadede kendisi kar edecek şekilde yazmaktadır.
  • Paylaş
1

Ertan Şahin, eglenmek için işte...dünyada insanı en çok deşarj eden olay bence...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1578 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları