Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şantiye stajı yaparken şantiye veya projenin büyüklüğü mü daha önemlidir yoksa hangi firma olduğu mu?

Bence ikisinden de önemlisi yapılan işlerin çeşitliliğidir. Firma boyutu ya da ismi müstakbel işvereniniz açısından hiçbir fark yaratmaz. Büyük firmaların da kötü işler yaptığına şahit oluyoruz kaldı ki sadece iyi yapılan işleri değil kötü yapılanları da görmeniz mesleki tecrübe açısından oldukça yararlı olacaktır. Şantiyede bir yerde temel kazılırken, diğer tarafta kazık yapılıyor, başka bir yerde demir bağlanıyor, diğer bir tarafta kalıp çakılıyor başka bir yerde de beton dökülüyorsa en fazla tecrübeyi edinirsiniz.
  • Paylaş
Stajı ne amaçla yaptığına bağlı olarak cevap değişir. Cv ne eklemek için ayrı, işi öğrenmek için ayrı. Detaylı iş öğrenmek istiyorsan ve de eğer mümkünse "Hastane, AVM veya Hava Alanı şantiyelerini önceliğine almalısın(detaylı iş çoktur). Bu saydığım tür şantiyelerde çalışırsan apartman veya çok katlı konut projeleri sana çocuk oyuncağı gibi gelir. Alan bazında büyük ve fazla çalışanı olan şantiyeler daha öğreticidir genellikle. Ama kurumsal ve sistemli bir şantiye deneyimi istersen kesinlikle "kurumsal bir firmada" staj yapmanı öneririm(büyük bir şantiye olursa 1 taşla 2 kuş). Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur :)
  • Paylaş
Zaten büyük bir projede yüklenici ise iyi bir firma olmalı.
  • Paylaş
Her ikisi de önemli ama en önemlisi senin merakın.
  • Paylaş
Bence proje büyüklüğü. Büyük bir proje ise zaten orada da o işi yüklenebilen kapasitede bir firma, bir işleyiş vardır.

Aykut Özdemir
İnşaat Mühendisi
aykutozdemir.com.tr/insaat
  • Paylaş
Sana daha çok hangisi yararlıysa o tabikide firmanın önemi hep vardır ama bir şeyler öğrenemiyceksen bu bir işe yaramaz. Bence proje ne kadar büyük ve iyise o kadar çok bilgi sahibi ve tecrübe edinirsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

161 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt