Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şap nedir? Etkileri nelerdir?

Şap çok eski çağlardan beri kullanılmış bir çift tuzdur.1+ ve 3+ değerlikli metallerin sülfat kökü ve kristal suyu bulundurdukları bileşiklerdir. Piyasada en çok bilinen potasyum alüminyum şapıdır. Adi şap olarak bilinir. Suda çok kolay çözünür. Eski çağlarda burun kanamalarında ve sarı renk elde etmek için kullanılırdı. Günümüz de ise tıp, tekstil, kağıt, boya...... sanayinde , özellikle boya fabrikalarında mordan (renk sabitleyici) olarak kullanılır. Erkek kuaförlerinde kan taşı diye kullanılan kanamaları durduran madde de şaptır.
  • Paylaş
Şap farklı bir tuz çeşididir. Çift tuz grubuna giren bileşiktir. Önceleri tekstil sektöründe farklı amaçlar için kullanılan bir bileşiktir. Şu an onun yerine alüminyum sülfat tercih edilmektedir. Alüminyum ve potasyum sülfatından meydana gelen bir bileşiktir. Halk arasında tuz yoğunluğu açısından yüksek olan maddelere bu ad verilir.

Suya atıldığı zaman ise kolayca eriyebilen bir maddedir. Şapın herkesin duyduğu ve bildiği etkisi cinsel isteği azaltıcı bir madde olmasıdır. Ancak böyle bir etkisi yoktur. Yemeğe katılması durumunda kimyasal etkisi nedeniyle vücutta bir takım değişiklikler meydana gelebilir ancak direkt cinselliği etkileyen bir madde olarak düşünmek yanlıştır. Yurtlarda ve askerde yemeklere atıldığı düşüncesi psikolojik bir etki yaratıyor olabilir...

Şapın ağız yarası, yatak yarası, sivilce ve bağsura iyi geldiği biliniyor. Yaraların iyileşmesinde etkili bir madde olabilir.
  • Paylaş
Sorunun cevabı verilmiş olduğundan içeriği zenginleştirmek adına bilgi ekleyeceğim.Askerliğimi, askere yemek yapan özel bir şirketi denetleyerek yaptım. Yemeklere şap katılıyor efsanesinin cidden efsane olduğunu gördüm. Yemeklere hiçbir şekilde şap , katkı maddesi ve benzeri şeyler katılmıyor.. Askerdeki çorbalara yoğun şekilde tuz ve limon attığınızda mor renk oluşmaktadır. Bunu da şapın varlığının göstergesi olarak söylemektedirler. Fakat aynı deneyi evde de yaptığınzda yine mor renk oluşmaktadır. Yine de şüpheleniyorsanız askerdeyken, ekmek ve çorbayı az tüketin. Şap pahalı bir ürün olmasına rağmen yine de ordu koymayı tercih ederse çorba ve ekmek tüketiminden kaçının. İlk koyulan ürünler onlardır.
  • Paylaş
Herkese kardeş gözüyle bakmak ve kısa süre sonra vücudunun kıllarla kaplanması.
  • Paylaş
Liseyi yatılı okuyan biri olarak konuşuyorum yiyecek ve içeceklerimize şap maddesi katılıyordu. Okula başladıktan sonra vücudumda ki yat etkileri farkettim. Vücutta görünür bir etkisi olmadı bana ve arkadaşlarıma fakat cinsel iktidarsızlık meydana getirdiği bir gerçek. Kesin bir araştırmaya bağlı bir bilgim yok bu konuda ama tecrübelerim bu şekilde.
  • Paylaş
Şap, Aftovirus grubundan bir virus olup özellikle çift tırnaklı hayvanlarda; ağız da nodüller, ayakta hemorajik ve irinli bir enfeksiyon yapan, meme dış derisinde kabuklanma ve aft lar ile kendini gösteren çok düşük ihtimalle de insanlarda ağız lezyonları oluşturan viral bir hastalık olup. Başlıca verim kayıpları yanında düşükte olsun ölümle sonuçlanan bir hayvan hastalığıdır. Ülkemiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı uzun yıllardır şap ile mücadele için aşılama çalışmaları yapmakta olup, özellikle trakya bölgesi şap free olarak kabul edilmiştir. Devlet desteği trakya haricinde henüz uygulanmayan bir hastalık olup halk arasında dabak adı ile anılır. Genç hayvanlarda kalp kasında calsifikasyon ile ölümlere sebep olabilmektedir. Hayvanlarda ise yüksek vücut ısısı ile kendini göstermektedir.
  • Paylaş
Kuş ötmüyor, Çiçek açmıyor .

Özellikle yurtlarda, erkeklerin ve kızların duş sürelerini kısaltmak için kullanıldığı söylenen tuz olduğunu yeni öğrendiğim madde.
  • Paylaş
Ek bilgi olarak söylemekte fayda var.
Askerde şap katıyorlar efsanesi, adı üstünde efsanedir.
Zaten şapın etkisi yoktur, ki olsa bile asker koğuşundaki adama sökmez, emin olun.
  • Paylaş