Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mühendislik yazılım programları neden bu kadar pahalılar? Bu programları bu kadar pahalı yapan nedir?

SAP2000 Plus v19 4410 US$.--- CSIBridge 2017 Plus 7700US$.--- ETABS 2016 Plus 4410 US$ ---- SAFE 2016 Std 3590 US$ ----TS İnşaat Modelleme - Construction Modeling 6350 EUR ......Düzenle
O yazılımlar çok fazla, kaliteli, dolayısıyla pahalı emeğe mal oluyor. Ben birkaç Excel (üstüne VB) ve bolca script yazdım ve biliyorum ki sadece tek bir kesit tipi için bir artgermeli köprü excel'i yazmak bile en az iki ay (günlük ortalama 12 saat, haftada 7 gün) sürüyor. Bir de yüzlerce farklı tip artgerme, öngerme ya da betonarme köprü hesaplayabilen ve ciddi ergonomik bir grafik arayüzü olan CSI Bridge'in arkasındaki emek yoğunluğunu düşünün ki bir de yazılımın sürekli geliştirildiğini de unutmayın. Bence kar eden şirketlerin tümü giderlerine yazılımları da katmalıdır.
  • Paylaş
4

Cemile, Söyledikleriniz de haklısınız .Ancak bu yazdıklarımın arasında indirimli Fiyatları olanlar da var ve bir öğrenci yeni mezun vs hatta çalışan için bile çok büyük meblağlar bunlar .düşünüyorum da ben veya benim gibi hiçbir öğrenci alamaz bu yazılımları .Buda sahada çok kullanılan bu yazılımlardan diğer meslektaşlardan geri kalmak demek.

Şaman, Olur mu hiç öyle şey. Bu yazılımların mutlaka öğrenci versiyonları da var, hocalarınıza sorun, biraz paylaşımcı olsunlar. Kaldı ki kar elde etmediğiniz sürece kırık yazılım da kullanabilirsiniz ki yurdumuzda çoğu firma da Autocad hariç tüm yazılımları kırık kullanır (Autocad artık en dandik CAD yazılımı kalmasına rağmen ülkemizde bolca kullanılıyor ve lisansları baskınlarla kontrol ediliyor.). "Bence kar eden şirketlerin tümü giderlerine yazılımları da katmalıdır." yazmamın nedeni zaten o yazılımların hemen her yerde kırık kullanılmasıdır. Yazılım üreticileri de aslında bakarsanız ülkelerdeki alım gücüne göre yazılım fiyatlarını ayarlamalılar, tamam ABD'de o yazılım için harcanan emek o kadar pahalı olabilir ama bizde o emek en fazla ABD'dekinin %20 fiyatına yani yazılım da %20 fiyatına olmalı. O yazdığınız fiyatlar ABD fiyatları ve tüm dünyada geçerli. Ya 3. dünya ülkesi fiyatları yapmalılar ya da yazılımları kırık kullanılır.

Cemile, Anladım.Şu an sap2000 öğrenci versiyonlarını kontrol ediyorum.Benim aklımı karıştıran bir şey var .Daha önce sorduğum bir soruda öğrenmem gereken bir kaç yazılımdan bahsetmiştiniz.Takip ettiğim bir blogger inşaat mühendisliğinde kullanılan sık yazılımlar hakkında bir yazısında "çalışmak istediğiniz alana yönelik programlar öğrenin" yazmıştı.Daha 2. sınıftayken çalışmak istediğim alanı nasıl belirlerim?

Şaman, Bu zor bir soru olmuş C: Her inşaat mühendisi bir evin statik hesabını yapmayı bilmelidir. Yani statik programı öğrenmekten sakınmayın. Jeolojiye, zemine ilgi duyuyorsanız zemin hesaplarını yapmayı öğrenmeniz de lazım ki onlar da statik hesapları, yani zemin hesaplarına uygun yazılımların da zararı olmaz. Her durumda iş programına da hakim olmanız gerekecek bir de iş programı yazılımı. Mühendis insan olanla yetinmez kendisi de bir şeyler yazmak ister yani bir iki de yazılım dili hoş olur. Bir de su grubu var ki evlere şenlik, suya ilgi duyuyorsanız orası ayrı bir dünya ki ben onu bilmiyorum. Asfaltın bile mühendisliği var, statik, zemin ve iş yönetimini çözdükten sonra başka neye ilgi duyuyorsanız o yöne gidebilirsiniz.

Programın arkaplanındaki senelerce süren arge çalışmaları, yazılım mühendisliği için yapılan yatırımlar ve diğer giderler.

Öğrenci için çok pahalı konusuna da hiç katılmıyorum. Şuan pek çok design ve mühendislik yazılımının öğrenciler için demo, öğrenci versiyonu gibi sürümleri mevcut. araştırnız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

45 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt