Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şarap deyince aklınıza hangi ülke geliyor? Nerenin şaraplarını en çok seviyorsunuz?

Biraz banal gelecek ama ben öncelikle İspanyol şaraplarını seviyorum. Tabii onların da tümünü değil, Rioja'ları özellikle de Crienza ya da Riserva olanları. Bu şaraplar yoğun lezzetli oluyor, saydam değiller ve uzun süre havalandırmadan da gayet güzel içilebiliyorlar. Bir de tabii ki fiyatları çok uygun. İspanyollar şaraplarına İtalyan ve Fransızlar gibi lüks tüketim maddesi muamelesi yapmıyorlar.

Ardından İtalyan şaraplarını severim. Onlardan da özellikle Barolo, bu şarap İspanyol şaraplarından daha yoğun olur ama zaten en az 12 yıllık olması gerekiyor satışa sunulabilmesi için. Tabii ki bu süre lezzete ve fiyata oldukça yansıyor desem de yurdumuzdaki orta kalite bir şarap fiyatına alınabiliyor. Ardında Chianti onun da sadece Calassico olanları gerçekten lezzetli şaraplar. Val Policella'yı da unutmamak gerek, İtalya'nın genellikle genç içilen nispeten ucuz ama lezzetli şaraplarındandır.

Gelelim Fransızlara, onların şarapları genellikle yıllandırılmadan içilemiyor. Genç Fransız şarapları oldukça başarısız, içtiğinizde sulandırılmış hissi veriyorlar. Yıllanmış bir Bordeaux'nun da tadına doyum olmaz eklemeliyim.

Hırvat şaraplarından Dingaç da çok hoşuma gidiyor. Bunun üzümü en az 45° eğimli arazide yetiştiğinden toplaması çok masraflı oluyor, bu da biraz fiyata yansıyor ama şarap da leziz oluyor.

Gürcü şarapları da nefis, yalnız Gürcüce okuyamadığımdan orada içtiğim şarapların isimleri aklımda kalmadı.

Bir sonraki durağımız aslında deniz aşırı olduklarından duraklarımız California, Avusturalya ve Şili şarapları. Eminim ki bu şaraplar yapıldıkları yerlerde çok lezzetlilerdir ama haftaları bulan uzun gemi yolculuklarında sallanmaları, ısınmaları, donmaları nedeniyle hep garip bir lezzetleri oluyor, yine de yurdum şaraplarının hepsinden iyi oluyorlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

89 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt