Bilmek istediğin her şeye ulaş

Satın almış olduğunuz yazılımda açık kapı, güvenlik açığı, hata vb. bir durum ortaya çıkması halinde dahi fikri hakların manevi boyutu çerçevesinde onarım, düzeltme vb. için yapımcısının iznini almak gerekebilecek olması bakımdan düşünceleriniz nelerdir?

T.C Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Güvenliği Derneği, Türkiye Barolar Birliği işbirliği ile 25-26 Ocak 2012 tarihlerinde Ankara’da  düzenlenmiş olan Siber Güvenlik Hukuku Çalıştayı, sonuç bildirgesinin 14.maddesi şu şekilde kaleme alınmıştır:

Fikri ve Sınaî Haklar Yasasında, yazılımların eser olarak tanımlandığı ve aynı yasanın 16. Maddesinde yazılımlarının değiştirilmesi hakkının manevi haklar kapsamında değerlendirildiği ve bu durumun özellikle kullanılan yazılımlarının güvenlik amaçlı olarak değiştirilmesi önünde engellere sebebiyet verdiği. Bu problemin özellikle yabacı menşeli savunma sınaî yazılımları için çok ciddi bir problem olarak ortada durduğu ve çözüm beklediği değerlendirilmektedir.
  • Paylaş
Arkadaşımın çalıştığı firmada En çok kullanılan muhasebe programlarından birinde özel bir modüle ihtiyacları oldu. Yazılım firmasının öyle bir hizmei olmadığı için görüşmeler sonrasında aynı veritabanını kullanarak kendileri geliştirmek zorunda kaldılar. Yazılım firmasının bu geliştirmeye izin verdiği için hiç bir sorun yaşamadılar. Yanlız ortada yazılı bir izin olmadığı için bundan sonra bir problem ortaya cıkarmı bilemem.
  • Paylaş
Çok doğru bir yaklaşım. Fikri mülkiyet hakkının soyut bahanelerle delinmesini engelliyor. 
Aldığınız yazılımda açık varsa, yapımcıya söylersiniz, düzeltir. Bir de yama yayınlar, herkesin hayrına olur. 
  • Paylaş

Bana kalırsa birde olayın Kullanıcı kısmına bakmak gerek.

Yazılan bir programın database 'si güvenlik açığından kaynaklanan bir sebepten dolayı HAcklenirse!!

Düşünün Online satış yapan bir Web siteniz var. Saat başına ortalama 1500$ lık satışımız var. Sitemiz Hacklendi 10 saat sonra hizmete girebildik.

10x1500=15000$ lık satışımız kesemize küstü

karımız havaya uçtu.

Birde müşterilerimizin Kredi kartı bilgileri yanlış ellere geçti.

Zaten güven kaybını saymıyorum o paha biçilmez.

Bunun için yazılımcıya bir yaptırım varmıdır?

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR