Bilmek istediğin her şeye ulaş

Satış danışmanları ne yapınca sinirleniyorsunuz? Sizce müşterilerle ilgileniyorlar mı yoksa amaçları sadece satış mı yapmak?

Kısa cevap:
Evet sadece satış yapmak

Uzun cevap:
2,5 sene satış danışmanlığı yapan biri olarak, tek amacımız satış yapmaktı elbette. İşini fevkalade yapan satış danışmanı, müşteriyle samimi olarak ilgilenip, güvenini kazandıktan sonra satışa odaklanmasıdır. Bu işin içinde bulunduğum süreçte yaptığımız tüm toplantılarda market müdürlerinin üzerinde durduğu tek nokta "satışı daha çok nasıl arttırabiliriz?" cümlesi idi. Bu sorunun cevabı olarak da "prim sistemi" uygun görüldü. Personelin daha çok satış yapmasını tetikleyici (pekiştirici) etken, personelinde kazanılandan cuzi miktarda pay almasıydı. Bir çok perakende sektöründe, bir çok firma bu yolu güdüyor... Peki satış danışmanları ne yapınca müşteri sinirlenir? En çok yapılan şikayet 'kendisiyle ilgilenilmemesi'. Bir yere gideceksiniz. Yabancı olduğunuz bir konu/ürün hakkında bilgi alacaksınız. İhtiyacınız olan teknik bilgidir. Ama kimden yardım istediyseniz, o kişi sizi başka birine yönlendirdi ya da o kişi size aceleci cevap verip reyonda yaptığı işine hemen geri döndü... Bu durumu bir kaç kez yaşayan müşterinin tepkisi ne olur, malum... O yüzden 'müşteri odaklı' bu tür hizmet sektörlerinde satış danışmanlarının işi, kısaca: "müşteriye kendisinin değerli olduğunu hissettirmek", "müşteriye samimi olduğunu hissettirmek", "müşterinin güvenini sağlamak" ve son olarak da "satışı patlatmak":)
 • Paylaş
1

Hakan, Bu soruya verilecek en net cevap olmuş bence. Teşekkürler.

Üzerime bir kıyafet denesem hepsi ezbere evet çok güzel olmuş, şahane, kesin alın, devamı yok bunların, bu sene en çok satılan ürün, ürün büyükse daraltırsınız diye türlü türlü şeyler söylüyorlar. Artık öyle bir hale geldiki doğruyumu söylüyorlar yalanmı bilemiyorsunuz. Çünkü vaktinde insanların güvenini prim uğruna fazlasıyla sarstılar.
Ayakkabı ayağınızın bedeni olmasa dahi olsun abla bunların kalıbı küçük bi deneyin diyorlar deniyorsunuz ayakkabı ayağınızdan çıkıyor ama sorun değil çünkü hemen taban koyuyorlar ve işte ayakkabınız hazır. Elbette ayağınızda emanet gibi duruyor. Makyaj malzemesi almaya gidiyorsunuz. Bütün rujları satmaya çalışıyorlar ondanda alın bundanda alın her kiıyafetinizle kullanırsınız. Göz kalemi alıyorsunuz asla akmaz bilmem kaç saat etkili diyorlar. Sürdükten yarım saat sonra cadılar bayramı için özel makyaj yapmış gibi oluyorsunuz. Bu yüzden danışmanlara güvenim sıfır. Bir mağazaya giriyorsunuz daha kapıdan casus gibi sizi izliyorlar. Buyrun ne aramıştınız sorusuna cevabım fixtir. Sadece bakıyorum diyorum. 10 dk. Sonra nasıl bir şeye bakıyorsunuz sorusu geliyor. Arkadaş bi rahat bırak. Sadece bir kişi de değil mağazaya girdiğinizde sırayla hepsi yanınıza gelip sürekli birşeyler soruyor.
Bana kalırsa müşterileri sıkmasalar ihtiyaç halinde yanlarına gitseler daha iyi olur.
Ben şahsen herhangi bir kıyafeti denediğimde danışman şahane demişse hemen çıkartıp terkediyorum mağazayı.
Bunun yanı sıra bir ürünü denediğinizde bedenin size uygun olmadığını, pek yakışmadığını, ürünün bedeni yoksa başka hangi mağazalarda bulabileceğinizi söyleyenler ve içtenlikle yardım edenlerde mevcut.
 • Paylaş
Erkek giyim mağazalarındaki satış danışmanlarının (ya da aslında satıcı diyoruz) orada olup yardım etmelerinden gayet memnun oluyorum. Genellikle sattıkları malları tanıyorlar, neyle neyin uyumlu olacağını biliyor ve güzel yönlendiriyorlar. Siz kabindeyken dışarıda bekleyip bu olmadı diğer boyu alayım dediğinizde de koşup getiriyorlar. İndirim yığınında 5 adet mavi gömlek aradığınızda sizinle beraber gelip onları da arıyorlar. Amaçları tabii ki satış yapmak ama ben mesela müşteri olarak aynı dükkana gittiğimde aynı satıcıyı bulup bana yardımcı olmasını istiyorum. Dolayısıyla hem müşterisini doğru yönlendiren ve en kaliteli hizmeti sunan satıcı hem de kaliteli hizmeti alan müşteri kazanmış oluyor.

Ne yaptıklarında sinirlendiğime gelince onu da bir örnekle anlatmak istiyorum. Ofisime yazıcı almak için Teknosa'ya gittim iki orta boy renkli lazer yazıcı ilgimi çekti. Satıcıya sordum bununla bunun fiyatı hariç farkı ne diye. Bu daha hızlı yazıyor dedi. Tabii fiyatın uygun olup olmadığını anlamak için sordum bu dakikada kaç sayfa yazıyor diğeri kaç sayfa diye. Zalah "şimdi atıyorum bu 20 sayfa yazıyorsa... " diye cümlesine başladı, "Atma" dedim ve Vatan Bilgisayara gittim. Sattığı ürünü tanımayan satıcı insanı sinirlendiren satıcı oluyor.
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Öyle azizim teknoloji satan bu ve gibi firmalar, işini sevene hakkını vermeyip sektörü terk etmelerini sağladıklarından kaynaklanıyor bu cehalet...

Eğer ciddi ciddi boşbeleş bir tezgahtar değilse, asla sinirlenmem bu iş kolundaki emekçilere. Hatta onların eşliğinde alışveriş daha keyifli olur. Akıl alırım, şakalaşırım, teknik ürün alıyorsam tavsiyelerini önemserim. Konusunda yeni ise sana da bir tezgahtar lazım diye takılırım. Çünkü berbat bir müşteriyim öncesinde araştırma yapmadıysam birşey alana kadar ıcığını cıcığını çıkartırım. Bu sebeple bütün gün benim gibi tiplerle uğraşmış bir tezgahtara niye sinir olayım ki.

Ancak @chamacon un dediği gibi teknosa nın elemanları gerçekten o işe uygun değiller, teknik bilgi ve deneyimleri az yada yok. Bunu da demeden geçmeyim.

Erkek kıyafet konusunda bende erkek tezgahtar ararım ama konu kravat olursa kadın olmasında faide var .

Minik bir anı ile mevzuyu bitireyim. Jersey de geri zekalı gibi alışveriş yaparken kıyafetlere bakıp geri yerlerine yada askılarına asıyordum. Yanık tenli, bol etli bi apla uzun süre kesti beni, yine bir penyeye baktıktan sonra katlayıp tam yerine koyacaktım ki az biraz kızgınlıkla bunu sürekli yapacaksanız ben işsiz kalırım lütfen düzeltmeyin dedi. Kızdı ya la kadın bana : -) çok kara olmasaydı iyiydi : -) sonuç tezgahtar daha sinirli olabiliyor bazen .
 • Paylaş
Bence bir mağazaya girer girmez ne arıyorsunuz ? Sorusuyla gelenler itici henüz bakmadan tepende dikilmeleri iğreti ediyor. Sonuçta görevlerini yapmalılar biraz size de alan tanımaları gerekir rahat ve huzurla gezebildiğin bir yerde soru sormak istediğinde ulaştığın danışman olan mağazalardan daha verimli alışveriş yapılıyor kanısındayım.
 • Paylaş
Son yüzyılımın keyifli bir bölümünü hemen hemen tüm teknoloji mağazalarında satış danışmanlığı yaparak geçirdim.
Diğer sektörleri bilmem ama teknolojiden anlamayan müşteriler anladığını iddia ettikleri arkadaşlarıyla gelince genelde ortalık karışıyor. İşte o vakit genelde kara koyun hak sahibine iteleniyor :)
Kibar olun ve bilen biriyle geliniyorsa da bu kişi gerçek anlamda bir bilir kişi olsun bak nasıl güzel anlaşılıyor kendisiyle.
 • Paylaş
Dibimde gezdiği zaman nefret ederek o mağazadan acilen çıkıyorum
 • Paylaş
Amacı satış yapmak değilse neden ilgilensin ki?
 • Paylaş
4

Winterwitch, amaç müşteri memnuniyeti ile beraber satış olmalı. Sadece satış yapmış olmak için insanları sıkboğaz etmemeliler.

Uğur Çakmak, Müşteri memnuniyeti olmadan satış olmaz. Eğer bir kereye mahsus satmak istemiyorsa igilenmek zorunda :)

Winterwitch, ahhh ahhh keşke danışmanlarımız bunu anlasa. Hakikaten mağazaya girmekten korkar oldum. İndirim bitiyo ay çok yakıştı alın bunu devamı yok... blablabla
Birde oradan uzaklaşsanız bile peşinizden geliyorlar. =)

Şahsen beni tanımadığı halde senli benli olunduğunda sinirleniyorum. ""beyefendi" demesini beklemiyorum ama en azından "abi" diyebilir (genelde satışçılar 19-20 yaşındaki gençler... ben 36 yaşındayım) bunun dışında müşteriyle gerçekten ilgilenip ona uyan şeyleri bulan işimi iyi yapayım diyen satış danışmanlarıda var sadece satış yapayım paramı kazanayım bedeninden şundan bundan bana ne diyende var.zaten öylelerinden bir şey almıyorum
 • Paylaş
Bazı firmalar, belli dönemlerde, belli ürünlerin satılması için onlara prim vermeyi öneriyor. Yani, şu üründen satabilirsen senin maaşına ek olarak, ürün başına şu kadar lira ödeyeceğiz, diye. Durum böyle olunca satış personeli, o malın satışı için müşteriye karşı ısrarcı olabiliyor.

Ben açıkçası ne olursa olsun hiçbir şekilde satış yapan kişiye sinirlenmemeyi öğrendim. Neticede o kişi ekmek parasını kazanıyor. Eğer doğru bir davranışı olmuyorsa; bu, yönetimden kaynaklanıyordur. Tabii ki kaba veya gayriciddi bir personel şikayet edilir, ettiğim de oldu ama ısrarcılıklarına -eğer malı satın almak istemiyorsam- kibarca ret cevabını veriyorum.
 • Paylaş
Robot gibi ögretilenleri tekrarlarsa, orjinal olmayi ögrenin yavru kurtlar
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

340 Görüntülenme12 Takipçi11 Yanıt