Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saunanın faydaları ve zararları nedir?

Saunanın faydaları ve zararları nedir?Düzenle
Dirençli bir vücut; sauna derideki kılcal damarları genişletir ve kan basıncını dengeler. Vücut ısınızı 1-2 derece artırarak mikrop ve virüslere karşı olan savunmanızı güçlendirir. Spordan sonra yorgunluğunuzu alarak vücutta rahatlamayı sağlar. Yani damarlarınızı genişleterek laktik asitin kaslardan atılımını kolaylaştırır.

Pürüzsüz bir cilt; Ölü hücrelerden arınmanızı sağlayarak alttaki diri canlı derinin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca vücuttan çok fazla toksit atarak bedeninizi arındırabilirsiniz.

Zararlarına bakacak olursak...

Sauna sıcaklıkları 90 dereceye kadar çıkabildiği için her beden bu değişime olan direnci farklıdır. Özellikle kalp rahatsızlığı, tansiyon, böbrek yetmezliği ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde büyük zararlı risk taşımaktadır. Bu tür hastalar doktor kontrolü olmadan saunaları kullanmamalıdır.

Ayrıca bazı kişiler sauna yoluyla çok zayıflayacağını düşünür ki bu algı da yanlıştır. Kaybedilen madde yağ değil vücuttaki sudur aslında.

Ve uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalan ve sauna da gereğinden fazla vakit geçiren erkekler üzerinde saunanın kısırlığa yol açabileceği belirtiliyor.
Genel Bilgi
  • Paylaş
Trombofili gibi pıhtılaşmayla ilgili bir rahatsızlığınız ya da bacaklarınızda halihazırda bir tıkanıklık varsa, sauna etkisiyle pıhtı kalbinize, akciğerlerinize ya da beyninize giderek ölüme neden olabilir. Bu nedenle dolaşım problemi olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1171 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt