Bilmek istediğin her şeye ulaş

İleride savunma sanayiine üretim yapacak bir şirket kurmak için eğitimimi hangi alanda tamamlamam daha uygun olur?

Merhaba arkadaşlar ben lise 1'e gidiyorum. Savunma sanayisi ile ilgili bir firma kurup ülkeme ve diğer Türk ülkelerine Tank, Araba ve en önemlisi Jet kısacası havacılık alanı ile ilgili araçlar üretmek istiyorum. Üniversitede iki bölüm var. Makine Mühendisliği ve Uçak Mühendisliği Sizce hangisine gitmeliyim bu hayalimi gerçekleştirmek için. Sizce bu dev şirketleri kuranlar bu sermayeyi nereden buldular?Düzenle
Makina muhendisligi cok genis bir bolumdur, pek cok farkli bolume ayrilir, bir dal uzerine uzmanlasma gerektirir. Ucak, gemi, metalurji, otomotiv, endustri, imalat gibi muhendislik bolumleri makina muhendisliginin alt dallaridir.

ucak mi makina mi soruna senin istedigin ne ise o olsun diye bir cevap verebilirim. Universitelerin ilgili bolum sayfalarinda alinan derlser ve icerikleri bol miktarda mevcut. Bunlari arastirarak ise baslayabilirsin.

sermaye kismina gelince; bahsettigin seyler dogru zamanda dogru yerde olmak, dogru insani tanimak, tek bir parlak fikirle olabilecegi gibi aile kaynakli da olabilir.
  • Paylaş
1

Barış Ekinci, Dernek kurup mühendislerle bir araya gelip şirketimizi kurabiliriz ama sermaye çok zor. Acaba devlet yardımcı olmuyor mu böyle şeylerde.

Gercek dunyada isler bole donmez. Hemen iktidar partisine uye ol. Yavas yavas savunma bakanligindan adam ve cevre edinmeye bak. İsler bole yuruyor.

Senin egitim almana gerek yok zaten memlekete muhendisten bol ne var. Sen onlari bir araya getirecek siyasi guc sahipbi olmaya bak.

Bu bahsettigin isler devlet kontrolunde oluyor ole kafana gore uretim yapamassin yada proje gelistiremessin.
  • Paylaş
1

Barış Ekinci, Galiba mezun olduktan sonra dernek kuracağım. Derneğe üye olan mühendislerle Havacılık sektöründe bir firma bir şirket açacağız.

Elektronik ve Haberleşme Mühendislikleri şart.Ancak yeterli değil. Mekatronik Mühendisliği ilgini çekebilir.
  • Paylaş
1

Barış Ekinci, Veya uçak mühendiside olabilir.

İki bölüm de yolunuzu açacaktır ama onların yanı sıra diğer arkadaşların da değindiği gibi mekatronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği gibi işin mekaniği, elektroniği, bilgisayar donanımı ya da yazılımıyla ilgili bir mühendislik de yolunuzu açacaktır.
  • Paylaş
Benim bir makine mühendisi öğrencisi olarak sana cevabım maalesef ülkemizde pek imkan bulamasa da metalurji ve malzeme mühendisliği okuyarak akademisyenliğe geçiş yapmak ve önemli buluşlara ya da deneylere adım atmaktır. Çünkü malzeme konusu savunma sanayinde en başta gelmektedir. Akademisyen olmakta çok özveri ister önünde baya zorluklar olacaktır.

Akademisyenliği öneriyorum çünkü özel sektörde bu tür kuruluşta çalışma olasılığınız dan daha yüksek bir olasılığa sahip.

İkinci soruna da cevap olarak şunu vermek istiyorum. Dünya da bu tür işleri holdingler kurabilir.Siz kendiniz bu tür bir kuruluşta çalışarak bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii aksi olarak sanayici bir aileden gelmiyorsanız. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

498 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt