Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Sayfa Gösterimi" ile "Ziyaret" arasındaki fark nedir?

Bir web sayfası sahibiyseniz ve bu sizin işiniz ise, içeriğiniz tamamen hedef kitlenize uygun olmalıdır. Bu bağlamda da istatistik elde edebiliyor ve takip edebiliyor olmanız şart.
Web Siteleri

Bu istatistiklerden en önemli ikisi "sayfa gösterimi" ve "ziyaret" tir. Sayfa gösterimi diğer şartlardan bağımsız olarak web sayfasının kaç kez yüklendiğinin sayısıdır, ziyaret ise siteye kaç kişinin girdiğinin sayılmasıdır.

Her bir ziyaretçi geldiğinde ziyaretçi sayısı bir artar fakat ziyaretçi sitede görüntüleme yaptıkça sayfa gösterimi 1 den fazla artabilir.Ancak son günlerde sayfa gösteriminin önemi web sayfaları için azalmaktadır. Bunun nedeni de değişen web tasarım ilkeleridir.

Web Siteleri

Tüm sayfayı tekrar yüklemek browserda bazı aksaklıklara neden olabiliyor, özellikle sadece sayfada küçük bir bölümün değişeceği kısımlarda. Bu nedenle arka planda aktarımı kolaylaştırmak için tüm sayfayı yeniden yüklemek yerine sayfanın bir kısmını yükletmenin daha iyi olacağı düşünülmektedir. Fakat bu durum sayfa bir daha asla tamamen yüklenmeyeceğinden sayfa gösterim istatistiklerini etkileyecektir.

Bu ikisi arasında bence en önemlisi ziyaret sayısıdır. Sitenize olan mevcut ilgiyi ve hedef kitleye ulaşıp ulaşamadığınızı gösterir. Sitenizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlamak için ise artık sayfa gösterimi istatistiğini pek kullanamayacaksınız gibi..

Özetlersek;
  • Sayfa gösterimi sitenize gelen ziyaretçi sayısı ile direk olarak ilgilidir.
  • Bir ziyaretçi ile bir çok sayfa görünümü olabilir.
  • Sayfa gösterimleri artık çok önemli olmasa da ziyaretçi sayısı hala web sayfası sahipleri için çok önemlidir.
  • Paylaş
Sayfa Gösterimi: Sitenizdeki sayfaların kaç kez görüntülendiğini belirten metriktir.Bir kişi sitenize girdikten sonra bulunduğu sayfayı yeniler veya o sayfadan sitenizdeki başka bir sayfaya geçiş yaparsa, sayfa gösterimi olarak sayılır.

Ziyaret: Sitenizi giren kişilerin açtığı oturum sayılarıdır.Bir kişi sitenize girdikten sonra ziyaret olarak algılanır ve o kişinin yarım saat için siteye tüm girişleri o ziyaretin bir parçası olarak kabul edilir.Aynı kişinin birden fazla ziyaret gerçekleştirmesi için yarım saat boyunca o sitede hiç bir hareketinin olmaması gerekir.

Web Siteleri

Bir kişinin aynı gün içinde sitenize 2 kez girdiğini farz edelim. İlk girişinde 3 yazınızı, ikinci girişinde ise 2 yazınızı okumuş diyelim.Bu durumda veriler şu şekilde olacaktır:

- Ziyaretçisayısı : 1
- Ziyaret sayısı : 2
- Sayfa gösterimi : 5

Sayfa Gösterimi > Ziyaret Sayısı > Ziyaretçi Sayısı


Kaynak: Analytics Verileri: Sayfa Gösterimi - Ziyaret - Ziyaretçi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1577 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt