Bilmek istediğin her şeye ulaş

Saygınlık puanı uygulaması sizce nasıl olmuş?

Saygınlık puanını aşağılayanlar olacaktır mutlaka ama burada ya da herhangi bir yazılı platformda eğer yazıyorsak okunmak ve yazdığımızın kalitesine göre beğenilmek, yazdıklarımızı daha geniş bir kitleye okutabilmek için yazıyoruz. Saygınlık puanı da bunu gayet güzel ifade ediyor. Tabii ki saygınlık puanı düşük olanların puanı yüksek olanlardan öğrenecekleri bir şey yoktur ama site için kaliteli emek sarf etmiş kişilerle sırf gelip ahkam kesenleri birbirinden ayırıyor. Bence en azından saygınlık puanı yüksek kişiler için muhatap seçmede oldukça yardımcı bir uygulama, yazarın yazarlık kalitesini de gösteriyor. Listenin üstü ya da ilk sayfa düzgün yazabilen insanlarla doluyken bir kaç sayfa sonra okuma yazmayı yeni sökmüşçesine yazanları görüyoruz. Saygınlık puanı tabii ki yazarın kalitesini direkt olarak yansıtmıyor sadece fikir verebiliyor. Puan kazanmak için sonuçta çeşitli stratejiler mevcut:
  • Öncelikle bilerek ve/veya araştırarak sorulara yanıtlar yazmak.
  • Bilerek ve/veya araştırarak yazılar yazmak.
  • Benzer yabancı sitelerdeki içerikleri tercüme edip yazı olarak yayınlamak. (Külfeti ilk ikisinden fazla ve sadece beğeni başına 5 puan getiriyor)
  • Doğru Türkçe mevcutsa soruları, yanıtları düzenlemek.
  • Paylaşımların beğenilmesi.
  • Sorularınızın takip edilmesi.
  • Her soruya genel cevaplar yazmak (getirisi, götürüsünden fazla)
İlk dördü kaliteli emek olurken beş, altı ve yedi verebilecek fazlaca kaliteli emeği olmayanlara da emeklerinin karşılığı olan bol bol puan getirebiliyor. Sanki bir nevi emek terazisi ve puan da verilen emeğin entellektüellik seviyesine göre faktörlenmiş ağırlığı oluyor. Şimdi yazarken fark ettim cidden ilk hamlede güzel yaptınız bu puanları Hakan Köse (@hakank),Serkan Köse/inploid,Burhan Çetinkaya C:
  • Paylaş
4

Şenol Deniz Ikizer, az önce bende oldugu gibi görüşler çakışınca saygınlık puanın düşüyor yani ne kadar zıt görüş warsa o kdr saygınlık kaybediyorsunuz bence çok adil değil bir muhalefet için diyeyim :)

Şaman, Tam öyle değil, her beğeni 10 puan ve yanıtınız beğenilmediğinde sadece -2 puan, beğenmeyene de -1 puan. Adalet sağlanmış durumda bence. Kaldı ki ben de gerçekleri yazdığımı düşündüğüm halde gelmiş biri benim yanıtımı da beğenmemiş... Siz zaten saygınlık puanı istemiyormuşsunuz, yine adalet sağlanmış durumda değil mi?

Şenol Deniz Ikizer, işte siz kendinizce gerçekleri yazarsınız başkası onaylamaz bir diğeri kendince doğruları yazar size ters düşer olayda burada kişiler için tek bir doğru yok malesef veya tek bir görüş

Şaman, Olaylara sanki sırf olumsuz tarafından bakıyorsunuz. Biri yanıtınızı beğenmezse -2 puanınız giderken biri beğendiğinde +10 puan alıyorsunuz. 1'e 5 diyorum.