Bilmek istediğin her şeye ulaş

Schengen vizesi nedir? Nasıl alınır?

Schengen, Lüksemburg'un güneyinde bulunan ufak bir şehirdir. Haziran 1985'de 7 Avrupa Birliği üye ülkesi aralarında bir anlaşma imzalayarak kendi vatandaşlarının ülkeleri arasında rahatça dolaşmasına olanak sağlamıştır. Bu anlaşmayı imzalayan ülkeler de Schengen Ülkeleri olarak adlandırılmıştır. 1985'te imzalanan bu antlaşma 1995 yılında yürürlüğe girmiştir. Ve üye ülke sayısı da 15 olmuştur. 1995 yılında sonra ise bu sayı artmıştır.

Schengen vizesi ile bu anlaşmayı imzalamış olan tüm ülkeler yerel seyahat edilebilmekte ve rahatlıkla dolaşılabilmektedir.
Üye ülkeler ile ilgili bilgi: tr.wikipedia.org/wiki/schengen_antla%c5%9fmas%c4%b1

* Elimden geldiğince Schengen ile ilgili tüm bilgileri derlemeye çalıştım. :)
  • Paylaş
Avrupa Birliği ülkelerinden birinde kontrolden geçtikten sonra diğerlerinde kontrole girmeden dolaşım sağlar.

Bence gayet de güzel bi şey hangi vizeyle en çok ülke desen o vizenin adına Schengen Vizesi derim.

Örneğin ABD vizen olsa hatta vizeyi geçtim Green kartın olsa bi tane Avrupa ülkesine giremezsin.Schengen in yoksa.

Geçen yaz bir tane Fransa Konsolosluğundan aldığım Schengen le sırasıyla Belçika, Luxemburg, Almanya , Fransa ve Hollanda ya gittim.istanbul dan uçakla Belçika ya indik Otobüsle devam ettik yolda; ülkeler arasındaki sınır kontrollerini gösterdiler tabi şu anda kullanılmıyor otoban gişelerinine benziyordu.

Özetle Avrupa Birliği ne dahil olan ülkelere giriş çıkışı sağlayan konsolosluklardan Para ve istenilen evraklar karşılında alınma ihtimali yüksek olan pamuk bazlı güvenlik özellikleri iyi olan ,kağıt parçası.
  • Paylaş
Schengen normalde Lüksemburg'a yakın küçükçe ama zengin bir ülke . Bazı avrupa ülkeleri arasında daha rahat geçiş sağlaması açısından çok faydalı bir uygulamadır. 15 kadar ülke bu uygulamaya katılmıştır.İstanbul'dan Ankara'ya ne kadar rahat gidiyorsak bu uygulamayla da Fransa'dan Almanya'ya o kadar rahat gideriz.
  • Paylaş

En kolay yöntem,booking sitelerinden yüzde 10 karşılığı otel rezervasyonu yaptırıp vizeyi aldıktan sonra onları iptal etmektir heralde.Bu arada bi yerlerden bi 3000TL bulup girdi çıktı yapmanız gerekiyor.Bir de İtalya yada Fransa'yı tercih ederseniz...

  • Paylaş

AB üye ülkelerinde serbest dolaşım iznidir bir bakıma. Alması zordur, tadından yenmez.

  • Paylaş
Schengen vizesi için gerekli eraklara www.vizehocam.com dan bakabilirsiniz
  • Paylaş
Bir tane sitesi var oradan ön başvuru yapılıyor.Normal üye olunup ön kayıt için bilgiler doldurmaya çalışıyorsunuz.siteleri js çalışmıyor sıkıntılı biraz uğraşıyorsunuz ama kayıt oluyor. Konsolosluğu arayarak onaylanıyor.Sonra o siteden iki belge var biri doldurduğunuz bilgileri pdfsi ve konsolosluğa gitmek için tarih saat alıyorusunuz onun pdfsi indirip çıktısıyla birlikte o tarihte konsolosluğa gidip kesin kaydınızı yapıyorsunuz.Sonrası onay beklemek zaten. .
  • Paylaş