Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şehir dışı yollarda arabanın hızını gösteren, yukarı tarafta asılı cihazın çalışma mantığı nasıldır? Yani arabanın hızını nasıl algılar?

Bu sistem 2 amaçla kuruluyor birincisi özellikle otoban ve tünel girişlerinde sürücünün hızını bildirmek, ikincisi ise bölünmüş yollarda ortalama hızı bulmak için için.


  • Birinci sistemde bildiğimiz radar yöntemi kullanılıyor ve sadece hızınızı size bildiriyor ve amacı dikkatinizi hızınıza çekip tünele ya da otobana gireceğinizi ve daha dikkatli olmanızı sağlamak.
  • İkincisinde ise bildiğimiz radar sistemine ek olarak plaka okuma sistemi var. Plakalarımızdaki yazılar bildiğiniz üzere siyah ve beyaz, bir kamera iki renk arasında ki farkı algılayıp %100 doğrulukla plakanızı okuyor aynı zamanda radarda o plakaya ait hızı belirleyip LED ekranlara aktarıyor ve bölünmüş yollara giriş anından itibaren o plakaya ait hızları kayıt ederek ortalama hız çıkarıyor.
Efsane midir bilmem ama ortalama hızı "bölünmüş yollarda" 110 km üzerinde olduğu için ceza yedim diyenler olduğu söyleniyor.

  • Paylaş
Çalışma prensibi hakkında bir fikrim yok ama en az 4 5 defa farklı ölçtüğünü gördüm.Hem de her seferinde öyle 3-4 km. fark da çıkmıyordu.Biz giderken 26 km farklı ölçmüştü bizim hızımızı.Etrafta başka araç olmadığı için başka bir arabanın da hızını ölçmüş olma ihtimali de bulunmuyor..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

873 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları