Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şeker Portakalı ve Fareler ve İnsanlar kitaplarının yasaklanma nedeni nedir?

Fareler ve İnsanlar gibi bir güzel dostluk öyküsünde ahlaka aykırı unsurlar varmış. Sanırsam iki kahramanın çalıştığı çiftliğin sahibi ile karısını anlatan bölüm böyle bir kanı oluşturmuş.

Aslında toplumsal zihniyetimizi sorgulamak lazım burda. "Meme" kelimesinin kullanıldığı bir yerde insanlar size tuhaf ve suçlayıcı bakıyorsa o toplumun yöneticilerinden böyle sansürün çıkması doğal. Oysa toplum olarak şunu bilmeliyiz: Penise penis, sekse seks, memeye meme denir. Kavramları etiketlendirmek önemli değil, önemli olan söyleyenin niyeti.

Sansür meselesi de bundan ötürü bence. Yazar kitapta olağan bir durumu anlatmış. Şöyle demişler yazara: "Sen böyle böyle anlattın ama böyle anlatman yasak!" İyi o zaman, aynı şeyi bir de sen anlat bakalım nasıl anlatacaksın...
  • Paylaş
Çocukken okuduğum iki kitap... Keşke zamanında yasaklasalardı da böyle terbiyesiz bir adam olmasaydım. İlki Türk örf ve ananelerine uymadığı için, müstehcen bulunmuş. İkincisiyse zaten sakıncalıymış. Haberin aslı ise şöyleymiş: İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu diye bir komisyon bunları bir velinin başvurusu üzerine incelemeye almış ve kendileri sakıncalı bularak işi Talim Terbiye Kuruluna havale etmişler. kitaplar halen incelemedeymiş ve henüz bir sansür yokmuş.

radikal.com.tr/egitim/fareler_ve_insanlara_sansur_talebi-111...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

921 Görüntülenme7 Takipçi2 Yanıt