Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şekeri çok yüksek olan bir insanda, şeker hastalığının hiç bir belirtisi olmasada ona diyabet teşhisi konulabilir mi?

Şeker hastalığı kendini bir takım belirtilerle belli eder. Herhangi bir belirti yoksa yine şeker hastalığı teşhisi koymak mümkündür.

En sık görülen belirtileri
  • Çok fazla su içme ve içme isteği
  • İştahın açılması ve fazla yemek yeme
  • Çok sık idrara çıkmak
  • Ciltte kuruma
  • Sürekli halsizlik ve yorgunluk, çabuk yorulmak
  • Yaraların geç iyileşmesi
  • Bazen bulanık görmek gibi belirtileri vardır.
Bu belirtilerin ortaya çıkmadığı insanlarda şeker hastası olup olmadığını anlamak için kan ve idrar tahlilleri yapılmaktadır. Şeker hastalarının idrarında şeker bulunur. Bunun dışında şeker ölçüm cihazları ile takip altına alınan hastaların şekerinin olup olmadığı anlaşılabilir. Açlık kan şekeri düzeyi normalde 126 mg/dl nin altında olmalıdır. ( Günümüzde 140ın altı normal olarak değerlendiriliyor.) Bunun üzerindeki değerler şeker hastalığında tanı konulması için önemlidir. Bununla birlikte günün herhangi bir zamanında yapılan şeker ölçümü 200 mg/dl nin üzerinde ise kişi şeker hastasıdır.

Glukoz tolerans testi, şeker yükleme testi olarak da bilinen bu test ile de şeker hastalığı teşhisi konulabilir. Şöyle ki; Kişi aç iken vücut ağırlığının kg’ı başına 1 gr şeker (glukoz) verilir. Şeker hastası olmayan bir kişi için sonraki 2 saat içinde ortalama 90 mg/dl’den 120-140 mg/dl’ye kadar çıkar ve normalin altına döner. Fakat şeker hastası olan birinde zaten açlık kan şekeri 110 mg/dl nin üzerinde olduğundan bu test uygulandığında çok daha fazla artış gösterir, ve ancak 4-6 saat sonra düşer.
  • Paylaş
Konulabilir ancak tek bir ölçümde şekerin yüksek çıkması yeterli değildir. HbA1c % değerinin 6,5 ve üzerinde olması, açlık kan şekerinin 126 mg/dl'nin üzerinde olması, oral glukoz tolerans testi sonrasında kan şekerinin 200 mg/dl'nin üzerinde olması şeker hastalığı tanı kriteri olmakla beraber bu tetkiklerin en az 2 kez tekrarlanmış olması gerekir. eğer kan şekeri herhangi bir zamanda ölçüldüğünde 200 mg/dl'nin üzerinde çıkmışsa şeker hastalığı teşhisi konabilmesi için mutlaka belirtilerin bulunması gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

796 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları