Bilmek istediğin her şeye ulaş

Şekersiz bal nedir ve normal baldan farkı nelerdir?

Şekersiz bal zaten normal baldır. Normal olarak bal arıları çiçek nektarlarını toplar ve onu bal midesi denilen midelerine indirirler, oradaki bir enzim sayesinde (invertaz) nektardaki sakkarozu fruktoz ve glikoza dönüştürürler ve yedikleri haltı gidip peteklerin içine dışkılarlar. Petekleri yine bal mumuyla kapatırlar.

Diğer bir tür bal kovanlara şeker konulması suretiyle yine arılara invertaz enzimiyle dönüştürtülerek yaptırılır. Bu da sanırım sorudaki "normal bal" olur. İkinci yöntem garantilidir, bal sonuçta çam ya da çiçek kokusunu andırmaz, vitamin, protein, mineral içermez ama ne kadar şeker verirseniz o kadar bal alırsınız.

Merak edip şimdi bir de video izledim ve inanamadım ama gördüm ki bir de üçüncü bal yapma yöntemi varmış. Suda kaynatılarak koyultulmuş glikoz da bal olarak satılıyormuş. Glikoz şurubu yani arı değmemiş bal. Burada artık sınırı çizmek lazım, ikinci yöntem zaten sahtekarcayken ki muhtemelen bir çok üreticimiz en azından takviye olarak yöntemi kullanıyordur televizyonda reklamlarını gördüğümüz ve kilosu 80 lira olmayan bal işte böylesiymiş.Neyse ki balla pek arası olmayan bir insanım : ) Aslında severim de sadece beyaz ekmekle arasında kalın bir kaymak tabakası olunca...
  • Paylaş