Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sekiz yaşındaki yeğenimin kıskançlıktan dolayı yeni doğan kardeşine zarar vermesinden korkuyorum. Nasıl hareket etmeliyim?

Hep onun daha değerli olduğunu, asla onun kadar sevemeyeceğimizi anlatmaya çalışıyorum ama ailesi tarafından çok şımarık büyütüldü. Ne zaman onlara gitsem yağlarım eriyor. Çoğun yanında atlayıp zıplıyor, kucağına alıp taşımasına izin veriyorlar. Ne yapmam gerekiyor. Şuan ki çözüm olarak ziyaret etmeyi kestim.Düzenle
İkisine de ilgi gösterin, sorun çözülür. Benim de öyle iki yeğenim var, ikisine de paylaşılmamış zaman ayırınca bir problem olmuyor. İkisi de tek çocuk, biri prenses öbürü zaten kral, yine de sınırlarını kabul ettiklerinde paylaşılmamış ilgiye sahip olduklarının farkına vardıklarından sorun olmuyor. Çocuklar en egoist insanlardır, sınırları, çevrelerindekilerin de birer ego sahibi olduklarını onlara öğretmek biz yetişkinlerin ana görevi, görüşmemek çözüm değil.
  • Paylaş
Birbirlerine daha yakın olabilecekleri ortamlar yaratın. Yeni doğan bebeğe nasıl sevgi gösterecek iseniz ona da gösterin. Karşılaştırmalardan uzak durun kendini istenmeyen çocuk gibi hissetmemesini sağlayın. .
  • Paylaş
Ben olsaydım onun yerini almadığını ikisinin artık aynı gemide olduğunu gösterecek şeyler yapardım. Kardeşinin ona ihtiyacı olduğunu hissettirirdim. Sorumluluk yükleyip kardeşinin ona ait bir birey olduğunu aşılamaya çalışırım. Böylece ebeveynlerini Kıskanmak yerine kendi onun parçası olarak görür. Bak abisi seni istiyor bak ablası yemeğini sen yedirince yedi gibi.. Ne kadar doğru olur bilemiyorum kıskançlık için de aslında biz seni daha çok seviyoruz o sonradan geldi gibi değil ya da ona araba aldık sana da kamyonet.. Tarzında yaklasmak yerine kardesine bir araba alalım mi beraber gibi yaklaşmak gerekli diye düşünüyorum. . .
  • Paylaş
Yeni doğan kardeşle birlikte aslında yeni bir ortakçı gelmiştir. Oyuncaklarına, annesine babasına vb. Ona olan ilginin bölündüğünü hatta dışlandığını hissedip çocuğun agresif davranışlar sergilemesi çok doğal bir davranıştır aslında. Çocuk annesinin ilgisini yeni doğan ile uğraşarak çekmeye çalışır. Çocuğa' bebeğin bir süre kendi başına ihtiyaçlarını karşılayamayacağı için evdeki herkesin birazcık da olsa ona daha fazla destek olması gerekiyor' mesajı verilmeli. Kardeşi doğdu diye hediyeye boğmak yanlıştır. Ancak bir psikoloğun yazsında okumuştum, doğumdan sonra yeni doğana hediye getirecekleri arayp küçüğe değil büyüğe abilik/ablalık hediyesi getirmeleri rica edilebilirmiş. Böylece çocuk abiliği/ablalığı ile ödüllendirilir ve abiliği/ablalığı ile gurur duyar ve görevini sahiplenir.
  • Paylaş
1

Elif, Tavsiyemi yararlı bulduğunuz için memnun oldum :)