Bilmek istediğin her şeye ulaş

Araba sürmek kolay ve etkili biçimde nasıl bir yöntemle öğrenilir?

Araba sürmeyi eşimden yeni öğreniyorum. Arabayı kaldırıyorum vites geçişlerini yapıyorum ama araba sürmenin mantığını bilmedikçe olmaz diyor, çok problem yaşıyoruz. Araba sürmek nasıl öğrenilir? Bilen varsa lütfen yardımcı olabilir mi?Düzenle
Bence bir sürücü kursuna gidin ve sabırlı, profesyönel bir hocayla çalışın. 5-10 saat sonra hala süremiyorsanız, bırakın sizi eşiniz, taksi, dolmuş, metro, otobüs gibi araçlar istediğiniz yere götürsün.
  • Paylaş
Öncelikle arabanın çalışma mantığını basit bir şekilde anlayabilirseniz aracın siz kullanırkenki tepkilerini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu konuda
soruları faydalı olacaktır. Size bu konuda bir kaç ek bilgi de burada ben vereyim. Aşağıdaki videoda motor bloğu ile tekerlekler arasındaki birleşme (kavrama) ayrılma işlevinin nasıl gerçekleştiği görsel olarak anlatılmaktadır. Karmaşık gibi görünebilir ama altındaki notlarımı okursanız ve izlerseniz daha anlaşılır hale gelecektir.


Araba vitesi boşta iken motorun hali hazırda rölantide (boş durumda - gaza basmadanki kendi kendine çalışma durumunda) olan dönen iç dişlileri ile tekerlekler arasında bir bağlantı yoktur. Debriyaja bastığınızda tekerlekler ve motor dişlileri arasındaki kavrama balatası (iki diski birbirine bağlayan bir plaka gibi düşünün basitçe) ayrılır. Siz vites atarak bu ayrılan kısmın motor tarafındaki dişli ayarlamasını yapmış olursunuz. Debriyajı bırakı gaza bastığınızda o ayrı duran plaka 2 tarafındaki diskleri birbirine yapıştırır ve motorun dişlisindeki dönme gücünü tekerlerklere aktarmış olur. Debriyajı ayağınızdan çok hızlı çekerseniz ve yeterince gazlamazsanız bu güç aktarılırken motor yeterince destek üretemez ve gitmek isterken (kendini koruma için diyelim basitçe) aniden stop eder. Çok yavaş debriyajı bırakarak gaz verirseniz de debriyaj balatası diskleri çok yavaş birleştirirken 2 tarafraki plakalar balata üzerinde hep dönmeye devam ettiğinden bu plaka yüzeyi zarar görür (balata sıyırması derler ve bir koku yayılır balatadan :)) . Debriyaj, vites, gaz dengesini bir kez kurmaya başladınız mı artık araba kullanmaya başlamışsınız demektir. En önemli kısım budur. Sonrasında da hareket halinde yine debriyaja basıp motor blogunu tekerden ayırırsınız ve bir üst dişliye geçirirsiniz (vites atarsınız) sonra yine debriyajı bırakırsınız motor ve tekerlerkler plaka üzerinde yeniden yapışır ve araba artık daha küçük bir dişlide ama daha rahatlamış olarak yoluna devam eder (bunu vitesli bisiklet ile aynı bigi düşünebilirsiniz) .
  • Paylaş
Bir otomobil, ehil ve sabırlı bir eğitmen ve boş bir arazi lazım. Önce eğitmeniniz (bu kişi bir yakınınız da olabilir) sürücü koltuğuna oturur ve hareketlerini size sırasıyla göstererek otomobili kaldırır, yol aldırır, durdurur. Sıra size gelince, başarana ve başarı yolunda ilerledikçe defalarca bunları yapacaksınız. Merak etmeyin, otomobil yol aldıkça bu iş hoşunuza gidecek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7160 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt