Bilmek istediğin her şeye ulaş

Selfie ne demek ve neden bu kadar çok kullanıldı?

Selfie insanın kendisinden tek başına ya da çok yakınında duran insanlarla çektiği fotoğraftır. Genellikle cep telefonlarının ön kamerası kullanılır. Çift kameralı cep telefonları yaygınlaştığından bu yana çok kullanılır oldu. Fotoğrafı çekecek bir insana ihtiyaç duyulmadığından popülerliği gün geçtikçe artmakta.
  • Paylaş
Ön kamera çıkana kadar, arkadaki kameranın etrafındaki yada yanındaki metalik kaplamanın aslında ayna amacıyla yapıldığını anlamayan %95 oranda cep telefonu kullanıcısının kendi yada grup fotoğrafı çekme modası. Kafası azcık çalışanların ise la olm biz yirmi yıldır selfie yapıyorduk zaten dediği popüler bir geyik yapma sebebi.
  • Paylaş
3

Şaman, Tuttum, aynayı ben de 10 yıldır falan kullanıyordum :)

Hakan, Ayna ayna sööle bana:-) üstat o zamanlar çekilen fotolara selfie deseydik kıçıyla gülerdi millet bize dimi. :-)

Şaman, resim la işte derlerdi :)

Özçekim demektir. Amacı konusunda şüpheliyim. Bir fotoğraf ilgilisi olarak, "ön kameradan çekmeye bir ad verilmiş, tutmuş gitmiş" diyorum ben.
  • Paylaş
Son okuduğum bir habere göre ön kameradan çekilmesi ve fazla yakından olması nedeniyle yüz kusurlarının daha çok farkedilmesine neden olmuş ve estetikçilerin kapılarının daha sık çalınmasına sebep vermiş yeni bir akımdır . Normalde bir fotoğraf çekilmek istediğin zaman kafedeysen garson kardeşten , dışarıdaysan yoldan geçen herhangi bir kişiden rica etmek zorunda kalırsın.Selfienin bu kadar sık tercih edilme nedeni bence kendi rızanla çekiyor olman :))Bir de ön kamera olduğu için kendi tercihine göre vereceğin pozu ayarlayabiliyor olman, nasıl çıkıyo acaba krizlerine girmene engel olması bu kadar popüler olmasını sağladı bence.
  • Paylaş
Özçekim olarak eskiden beri kullanılan bir yöntemdir. Ancak çift kameralı telefonlar sayesinde bunu kişi kendide yapabildiği için yaygınlaşmıştır. Ancak daha da önemlisi kişiye ayna görevi de yaptığından, kişi hangi hallerde güzel göründüğüne baktığından, etrafta her dakika selfie çekiliyormuş gibi dolaşan, poz halinde insanlar türedi. İnsanların dışa baktığı bir dünyada ve kendini güzel göstermenin doğru bir açısını bulup, kendini gerçekten bu şekilde güzel zannettikleri için yaygınlaştı. Çünkü başkaları ona kendini kötü hissettiriyor... .
  • Paylaş
Daha düne kadar aynadan fotoğraf çekenleri küçük bir dudak kıvırma hareketi ile ergenvari olarak küçümseyenlerin ilk önce bu modaya uyması çok enteresan. Bence ön kameralı telefon alanların bunu ilan etme yolu olarak başlayan akımın adının İngilizce olması da özenti ruh halimize pek uydu. Tamam canım ben de özçekim yapıyorum. Öğrencilerimle komik keyifli özçekimlere "selfie" de diyorum, maksat gençliğe uyum :) Lakin şaşı çıkmam henüz acemi olduğumun kanıtı, buraya da böyle selfie karalayıcı bir yorum yazmamın sebebi olabilir.:)
  • Paylaş
1

Hakan, Özçekiim :-)

:-)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

426 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt