Bilmek istediğin her şeye ulaş

Semavi dinlerin hepsinde Tanrının dünyayı 6 günde yarattığı söylenir akabinde bir günlük tatil tahsis ettiği belirtilir. Müslümanlikta cuma Hristiyanlıkta pazar Yahudilerde c.tesi aslında 3 günlük tatili olduğu anlaşılmıyor mu?

Yahu ben buna ne yanıt versem eksiye boğacaklar. Kullanıcı fanatik, site yönetimi zaten son zamanlarda gemi azıya aldı, sürekli bir şeyler siliyorlar. Şimdi Hristiyan ve Yahudi için bir gün az aslında. Sonuçta hem adamlarda iş ahlakı var, kimse yattığı yerden para kazanmıyor hem de haftada bir gün birkaç saat ibadet ediyorlar ama Müslüman'a bir gün fazla. Öncelikle her ne kadar birbirlerinin Müslümanlığını kabul etmeseler de çoğu ahlaksız, inanmıyorsanız sorun. Recmediyorlar dersiniz, onlar Müslüman değil derler, kelle kesiyorlar dersiniz, e onlar da Müslüman değil derler, ee adam ülkeyi soydu sonunda bir de saray yaptı içinde çirkin karısıyla oturuyor dersiniz, ee o ve makara kukara çetesi de Müslüman değil derler. Şimdi bunlaaaarın lafına bakıp da bir sayarsanız koca dünyada bunlaaaarın görüşlerine uyan en fazla 10 000 000 Müslüman çıkar, bu sefer de Müslümanlık çok küçük dinmiş derseniz, az önce sildiklerinin hepsini alırlar geri, aaa olur mu kocaman bir din derler. Neyse tefsir Müslümanlarına göre olup olmadıkları muamma olanları bile düştüğümüzde ki onlar alenen ahlaksız, elimizde yattığı yerden para kazanmayı erdem sayan bir güruh kalıyor. İşe de gitseler, önce kahvaltı, sonra sohbet öğlene doğru işe başlar, iş saatleri içinde bol bol namaz kılar akşam da erken kaçmaya bakarlar. Ahanda bu millete bir gün tatil fazla. . .

Sonuçta ne oluyor. Müslüman haftanın altı gününü üç günlük iş üretme amaçlı iş yerinde geçirirken, Hristiyan 4,5 günde beş günlük iş üreterek hem ülkesinin refahını sağlıyor hem de 2,5 gün tatil yapıyor...

Yalnız ben soruyu yine de şikayet edeceğim. Dün içinde bakire ve kaltak lafları geçtiği için sevişleri gelip bir soruyu sildiler. Bu soru da semavi dinleri biraz tiye almış.
  • Paylaş
Her din için yek diğeri yok sayıldığından son kertede bir gün tatil oluyor. Çelişki yok Raad: -)
  • Paylaş
Dinler ve çelişki... Bir elmanın iki ayrı yarısı!

Ruhsal ve duygusal evrimini tamamlama derdinde olan insanlığın yersiz korkularına bulduğu bir sığınaktan/kılıftan ibaret olan dinler; elbette çelişkiler, hatalar ve yanlışlar barındıracaktır. Her alanda en ağır şekilde evrimleşen insanlığın elinden, dilinden ve beyninden kusursuz bir yapıtın çıkmasını beklemek yersizdir.

Öncelikle şunu anlamak gerek. Evrende dinlerin bize tanıttığı gibi bir tanrı yok! Bunu; duygusal evrimini tamamlamada hızlı davranan ve dolayısıyla korkularının zincirini kıran ve sorgulama eşiğini atlayabilen her insan fark edebiliyor.

Eğer evrende bir "tanrı" varsa bile emin olunuz yeryüzünde ki dinlerin bizlere anlattığı modelden çok ama çok farklı! Peki bunu nereden biliyorum?

Çok basit. Her eser, sahibini yansıtır kuralını hatırlayalım. Bir tablo ressamını, bir yemek aşçısını tanıttığı gibi bu evren de -şayet varsa- yapıcısını, kurgulayıcısını, proğramlayıcısını tanıtır. Lütfen beni yanlış anlamayın! Bahsettiğim tanrı ne Yahudiliğin, Hıristiyanlığın ve İslam'ın tanıttığı tanrı modeline benzer ne de beşeri dinler kategorisine sokulan dinlerin empoze ettiği tanrı modeline.

İnsanlık tarihi boyunca bir dedikodu gibi yayılan ve her nesilde farklı bir yoruma bürünen tanrı modellerinin insan ürünü olduğu kuşkusuz. İnsan ürünü tanrının sorunuzda da yer verdiğiniz gibi insani özellikler taşıması hiç şaşırtıcı değil.

Ben şahsen -eğer bir tanrı varsa- o tanrının tanımlanamayacağını düşünüyorum. Onu bir tanımın içine sokmam mümkün değildir. Evrene baktığım zaman dinlerin bizlere dayattığı tanrıyı göremiyorum! Eğer bir tanrı varsa, insanlığı bir böcek kadar bile önemsemediği ortada!

Din adamlarının uydurdukları tanrı modelini kalıptan kalıba, tanımdan tanıma sokmaları ise çok gülünç! Özellikle İslam'ın dayattığı tanrı modeli yamalı bohça gibi.
  • Paylaş
Ben buna nedense gülmek istiyorum. :) Farklı dinler için farklı tatil günleri olsa da haftanın yedi gününü dünyanın yaratılışı üzerinden hesaplayınca, onu yaratanın da toplamda 3 gün tatil yaptığını düşüneceğiz öyle mi? :) Peki bu açıdan bakılınca o zaman şunu da ben sorayım; Allah, dünyayı yaratmaya hangi gün başlamış? :)
  • Paylaş
2

Mehmet Pinar, o günlerin tatil olması insanların kaynaşmasına sebep olur ,dünyanın yaratılışına gelnce bütün dinler allahın dünyayı 6 günde yarattığını söyler ve de doğru bir düşünce .allah tatile çıkmaz zaten tatile çıkmış olsa allah olmazdı ...

Düşünce Hırsızı, Onu ben zaten biliyorum da benim yorumuma binaen bunu belirtmeniz ilginç olmuş. Yine de teşekkürler.

Tek din ? ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

131 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt