Bilmek istediğin her şeye ulaş

Senarist ve yönetmen olmak istiyorum. Bu mesleklerde en iyisi olabilmek için gerekli olanlar nelerdir?

Bunu başarmak yıllarını alacaktır.
Soruna ilk cevabım;
=> Azim, kararlılık ve dayanıklılık. Bunlar tamamen kendine karşı verdiğin mücadele ve onunla yağacağın hesaplaşmalardır.
=> Yaratıcılık, çok yönlülük ve bakış açısı
Bunlar tamamen kendi gayretinin ışığında gelişir. Okudukların, izlediklerin, duydukların hakkında kimsenin sormadığı sorular sorman ve bambaşka bir yöntemle cevaplayabilmen gerekir.
Bazen detaylarda boğulurken, bazen de olayları teleskopla izlemen gerekir.
Bu aşamada sorunun kalmadığına inandığında teknik bilgi kısmına geçerek konu hakkında gerekli bütün bilgileri edinmelisin.
=> Üniversite
Bu konuyu da çok iyi araştırman gerekir. Alanında en etkin ve özgün olan hangisi ise orda olmalısın. Üniversitede sahip olabileceğin en iyi şey kendi yaptığındır. Bunun için gerekli altyapıyı sağlayabilecek ve istediğin bir çok imkanı ayağını getirebilecek hatta aklına gelmeyecek fırsatlar sunabilecek bir okul olması gerekli.
=> Çevre, iletişim becerisi

Yukarıyı tamamlarken bu kısmı da oluşturmalısın. Üniversitenin sağlayacağı en büyük fırsatlar, sinema haftaları, konferanslar, tiyatrolar, gala gösterimleri... Vasıtasıyla bu alanda çok iyi işler başarmış kişilerle tanışmanı sağlamasıdır. Dikkat et! Günler çabuk geçmesin, bir anda mezun olur da bunlardan mahrum kalırsan yazık olur. Belki gün gelecek bu etkinliklerin başındaki kişilerden olacaksın. Belki de davetli olarak...
=> Mali destek
Bu kısım da son iki konuyla doğrudan ilişkili. Ne kadar iyi altyapı o kadar çok gelir. Kısa filmler, web tabanlı çalışmalar, hikayeler derken birilerinin ilgisini çekip birden çok büyük bir projede bulabilirsin kendini.
=> Reklam
Bu kısma kadar geldiğinde elinde mutlaka bir proje veya fikir olmalı. Fikirlerini en değerli varlığın olarak koruyup, ana düşünceyi açıklamadan (en güvendiğin kişiler hariç) sürekli üzerinde tartışarak, okuyarak, benzer filmler ve diziler izleyerek geliştirmelisin. Ortaya çıkanları olabildiğince duyurmalı ve en azından ismini bir kesime öğretmelisin. Projelerin ve fikirlerin en güzel reklamın olacaktır.

Bu başlıklar sayfalarca uzar gider. En iyisi eksik kalanları senin tamamlaman :)
Sektör dışından ekleyebileceklerim bu kadar, umarım yanlış şeyler söylemiyorumdur.
  • Paylaş
İkisi çok ayrı kulvarlar, ama senarist olmak için nispeten yönetmen gibi düşünmen gereken yerlerde var, teknik bilgiler için kitaplar var Senaryo Yazımı - Sinema Ve Televizyon İçin gibi. Ama en başta hayal gücü sonra maddi destek ve yine nispeten sektörde birilerini tanımak.
  • Paylaş
2

Kübra, Peki sizce bu konuyla ilgili bi bölüm okumayıp kurslara katılarak senarist olabilir miyim. Ve bu sektördeki önemli kişilerin çoğu alaylı değil mi

Bedir Sarıcı, Alaylı genellemesi bu sektör için sadece teknik işlerde çalışanlar için söylenebilecek bir durum.

Senaryo yazımı ise gerçekten bir bilgi birikim, emek, teknik bilgi, sabır, iletişim becerisi, geniş bir dünya görüşü ve algılama vs. vs. gerekir, çoğu insan kitap yazabilecek kapasitedir (Bkz. Twilight veya Fifty Shades of Grey'in yazarları gibi) ki illa bir Yaratıcı Yazarlık okuluna ya da kursuna gitmek gerekmez ama yinede ortalama bir zeka ve hayal gücüne sahip herkes kitap yazabilir fakat senaryo yazamaz.

En iyilerin filmlerini izle indirebildiğin senaryoları oku üniversite eğitimi al önemli kişilerin yanında gerekirse ücretsiz eğitim al tecrübe kazan kitap oku yaratıcı bir beynin olsun.. .
  • Paylaş
İlgili workshoplar var onlara gidebilir ya da ilgili üniversitelerin sinema televizyon bölümlerinde eğitim görebilirsiniz ayrıca çok çalışmak, okumak , bol bol analiz yapmak , fotoğraf çekmek , yazmak - hayalinizde ne varsa not edin - ve vazgeçmemek
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

171 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt