Bilmek istediğin her şeye ulaş

Senaryoyu oluşturan temel unsurlar nelerdir ?

Senaryo oynanmak için yazılan bir hikayedir. Her koşulda bir olayı anlatır. Bunun içinde başka küçük olaylar olduğu gibi, büyük ve birbirine değmeyen olaylardan da oluşabilir. (Bkz, Paramparça aşklar ve köpekler, Babil vb.) Neticede hepsi bir araya geldiğinde bir anlatı (anlam) oluşturur. Bu durumda amacı iyi belirlenmiş olmalı. Bir de içinde mutlaka bir çatışması olmalı, her öyküde olduğu gibi. Çatışmayı besleyen gerilimler de olmalı (gerilimden kastım, çatışmayı yoğunlaştıran ya da çözüme giden yolda çıkan engeller vs... ) Karakterler iyi betimlenmeli ve türüne hizmet etmeli. Bir de mekansal veya ihtiyaç varsa zamansal tasvirler de iyi olmalı.
Bence iyi bir senaryo türü ne olursa olsun merak ögesini iyi bir şekilde oluşturmalı. Yani kız karşıdan karşıya geçerken ona çarpacak arabanın şoförünün zengin bir aslan parçası olduğunu düşünmemeliyim. Öyle bile olacaksa şaşırtmalı. gibi... .
  • Paylaş
Senaryoyu bir ürün olarak düşünün; bir ürünün herhangi bir kalite karakteristiğinin gerçekleşmesinde pek çok faktörün göz önüne alınması gerekir. Tüketici istekleri, rekabet, satış politikaları, ürünün kullanılma amacı, fiyat, ürün dizaynı, malzeme, tezgah, vb. gibi çok sayıda faktörün bir kalite düzeyinin önce tasarlanması ve daha sonra üretim ile birlikte gerçekleşmesi söz konusudur.
  • Paylaş
Anatema(verilecek mesaj) , Konu, giriş, olay örgüsü, çatışma, sonuç
  • Paylaş
Özgünlüğü/üslubu. Kısaca yoktan var ediş biçimi, izlediği yol. Asıl amaç az şey ile getiriyi fazla yapabilmek.
  • Paylaş
Bence sağlam bir kurgu ve kurgunun olmazsa olmazı sıkı bir karakter
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1203 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt