Bilmek istediğin her şeye ulaş

Seneye dershaneler yok. Sizce mezunlara yönelik bir şey yapılır mı? (dershane, kurs gibi. )

Aslında düzen aynen devam edecek. Sadece dershaneler temel lise ismi altında üniversite sınavına hazırlamaya yönelik özel okullara dönüştürülecek. Bunun için dershane sahipleri tekrardan izin almak için bakanlığa başvuru yapmak zorunda kalacak. Bu sayede recep ağa kendisine biat edenlerle etmeyenleri birbirinden ayıracak, böylece biatistler birkaç kat fazla kazanırken anti biatistler ayıklanmış olacak. Öğrenci açısından duruma bakılırsa, parası olanlar bu dershaneden devşirme sınava hazırlık liselerine gidebilirken parası olmayanlar çok zeki değillerse üniversiteye giremeyecekler. Recep ağa açısından bakmaya devam edersek koyun tabanı adet olarak artacak, kalite olarak düşecek, dolayısıyla güdülmeleri kolaylaşacak.
  • Paylaş
Şu an bünyesinde çalıştığım dil kursu tamamen genel İngilizceye (İngilizce konuşmaya yönelik. Müfredatla hiç bir bağlantısı yok, okuldakinden tamamen farklı yaklaşım -sınava değil dil öğrenmeye ağırlık- .) yönelik olmasına rağmen yabancı dil üniversite giriş sınavı ve YDS için sınıflar açmaya başladı bile. Dershaneler kapatılıyor ama çoğu -belli büyüklüğe erişmiş olanlar- kolej ve özel okul olarak duruma uyum sağlıyorlar. Bu okulların öğrencileri tam da sınavlara yönelik eğitim alacağından onlar için pek sıkıntı olmayacak. Geriye kalanlar da bizimki gibi kursların, aradan sıyrılan özel etüt merkezlerinin (genelde birebir eğitim verenler), ajansların (özel ders için hocaları bünyesinde toplayıp ajans gibi çalışan kurumlar) ve özel öğretmenlerin kapısını aşındıracak. Parası hiç birine yetmeyen yurdum insanı da önüne çıkarılan bu tırmanması pek zor dağı bin bir güçlükle tırmanmaya çalışacak. KPSS'nin vicdanına kalıp atanamayan binlerce öğretmen de özel kurumların bünyesinde -teşbihte hata olmaz, deneyimledim- eşşek gibi, köle gibi çalıştırılacak ve parası olanların türlü aşağılamalarına maruz kalacak.
  • Paylaş
Kesinlikle bir uygulama modeli bulunacaktır.Dersaneler ile ilgili süreç malum bir çok neden ile oluştugundan ve her bir süreç altenatifini oluşturduğundan mezun olup istedikleri bölüme yerleşmeyen ve yeniden sınav hedefleyenlere yönelik özel etüd merkezi belki üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri belki eğitim danışmanlık şirketleri üzerinden mutlaka bir kurgu yapılacaktır. Burada hedef kitlenin büyüklüğü de göz önüne alınırsa sorunun cevabı kendi içerisinde mevcud gibi gelir
  • Paylaş
Evet, öğretmenlerin suyunu çıkaracak bir sisteme hazırız. Kurslar (ücretini kimin ödeyeceği bilinmeyen ) açılacak.Zaten maaşı az olan öğretmen ise üç kuruş için kurslara katılacak.
  • Paylaş
Dersaneler okul formatında devam edecek, mezunlara yönelik ayrı bölümleri olacak .
  • Paylaş
İsim değişikliği altinda devam edecek ya da merdiven altina inecek. Ortada cok buyuk bir pasta var, mutlaka bu boşlugu degerlendirmek isteyenler olacaktir. Güle güle dershane, hoşgeldin dersevi :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

156 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları