Bilmek istediğin her şeye ulaş

Senkronize dans ile Modern dans arasındaki fark nedir?

Modern dans balenin bir uzantısıdır, nasıl klasik resim ve modern resim vardır aynı farklılık klasik dans yani bale ile modern dans arasında da vardır. Modern dansın binlerce çeşidi vardır. Genellikle modern resimde de olduğu gibi klasik teknik bilgilere de gerek yoktur, oluşturulan kompozisyon, verilen izlenim önemlidir. Modern dansta insanların dans bilgisi ve yeteneği olmasının da bir önemi yoktur. Dans etmeyi bilen insanlar da tabii ki modern dans yapabilirler ama çok sıkıcı olacaktır onlar için. Zaman zaman baledeki gibi bir hikaye de anlatılır dansla, dans olduğu için kimse anlamayacaktır ama en azından anlamış gibi yapacaktır. Kısmen senkronize de olabilir hatta gerçekten dans da olabilir içinde. Kısaca modernizme geçişte balenin katı kurallarından koparak evrilmiş halidir.

Modernliğin nerelere varabildiğini aşağıdaki link size analtacak:

cbc.ca/thisisthat/blog/2014/09/23/new-y...

Dans

Adam ya da kadın sanatçı da diyemeyeceğim, uyanık kişi boş tuvalleri asmış ve görünmez sanat diye milyonlara satıyor. Aslında sanatı sanat yapan bence sanatçıdır. Sanatçıyı sanatçı yapan ise yeteneğinin yanında sanata yalnız başına harcadığı 10 000 saattir. Bu 10 000 saat kişiye hem sanatta mükemmellik hem büyük bir bilgelik hem de bir naivite verir. Modern sanatlarda, modern dans ya da tiyatroda da gördüğümüz gibi sanatçı olduğunu iddia eden kişiler açıkça bu 10 000 saati harcamazlar, aslında tepkiden dolayı teknik bilmiyor değil sanatçı olmak için gereken 10 000 saati sanata harcamadıklarından teknik olarak yeterli değillerdir. Sonra gider bir mutfağa başaşağı bir pisuvar monte ederler ve linkteki salaklar gibi bir sürü entellektüel ya da entel gider bunu hayranlıkla izlerler. Yalnız geri zekalılar nasıl da durmuş bilgece hayran hayran bakıyorlar boş tuvallere. Allah kimseyi bu kadar aciz durumlara düşürmesin. Modern sanat resmen ticaretten başka bir şey değildir.

Senkronize danstan neyi kast ettiğinizi tam anlayamadım aslında bakarsanız tüm eşli danslar senkronizedir ama sanırım siz 30 kişinin sahneye çıkıp aynı şeyi yaptığı Jazz Dance ya da can can (Türkçe Kan kan) gibi danslardan bahsediyorsunuz, onların da bin bir çeşidi vardır ve o çeşit danslarda kompozisyon yani koreografi tabii ki önemlidir ama modern danstaki gibi bir hikaye anlatmaz. İzlediğinizde sadece dans ve senkronizasyon izlersiniz, başka bir izleniminiz olmaz.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

219 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları