Bilmek istediğin her şeye ulaş

SEO çalışması yapmak için nereden başlamalıyız? Sıfırdan her şeyi anlatan kaynakları nerden bulabiliriz? Google'da yükselmek için hangi özelliklere dikkat etmeliyiz?

e ticaret te seo nun önemi nedir?Düzenle
Tamamını anlatan kaynak bulamayabilirsin. Doğru ve genel olarak (başlangıç) seviyesinde anlatan tek bir site var mı bilmiyorum. Diğer arkadaşlar cevap verebilir...

Seo ikiye ayrılır. Sayfa üzerinde yapılanlar ve sayfa dışında yapılanlar.

Öncelikle sayfa üzeri SEO kriterlerine uygun bir web sitesi yapmalısın.
On-page seo (sayfa üzeri seo) konusunu iyice öğrenmelisin.
Her bir sayfa içeriği benzersiz olmalı ve kısa kısa atıştırma yazılardan oluşmamalı. Reklam koyacaksan en tepeye değilde ortalara koymanı tavsiye ederim.
Her bir sayfanın başlığı (meta title) ve açıklaması (meta description) kurallarına uymalısın.

Off-page seo yani sayfa dışında yapılacaklar kabaca şunlar;
Sosyal medyada bulunmak.
Link kazanmak.
Sosyal medyada paylaşım yaparak hayran kitlesi oluşturmalısın. Sosyal medya için yazdığım yazıyı önerebilirim. ( 3soru.com/blog/seo-arama-motorlari/sosy... )

Ayrıca link bulmalısın. Sitenin içeriğine uygun/benzer sitelerden link almalısın. Para ile almak en son çözüm olmalı.
Webmaster sitelerinde "şu kadar link bu para" gibi tuzaklara düşme. Onları analiz edebilecek seviyeye gelince zaten hangisinin işe yarayacağınıda bileceksin.

Linkleme işini yavaş yapmalısın. Yeni sitelerde çok hızlı olursa kalıcı zararlar verebilir.
Ayrıca sosyal medya ağlarını bir link mecrası gibi düşünme. Devamlı Link paylaşmak işe yaramaz. İçerik paylaşmalı ve o içeriğin paylaşılmasını sağlamalısın-ki sosyal medya hesabının otoritesi artsın ki buda direk yarattığın markanın gücünü arttırır.
Sitenin konusuna uygun sosyal medya sitelerinde hesaplar aç ve bunlara çok özenli davran. Asla takipçi vs alma. İşe yaramaz. Belki birer tane Yan hesap açıp onlara alabilirsin. Ama asıl markanı bu işlerde asla kullanma.

Kolay gelsin...
  • Paylaş
4

Ersan Yılmaz, Öncelikle teşekkürler. Sayfa içi seo'da meta tıtler nasıl olmalı her sayfanın her bölümün ayrı ayrı meta title mi olmalı yoksa ilk aana sayfada index sayfasında yeterlimi?

Hasan Deniz, Öncelikle; title en önemlisidir. Sonuçta tıklama oranını belirleyen çok ciddi bir faktördür.
Ana sayfa da dahil olmak üzere tüm kategori / alt kategori ve alt sayfaların title ve açıklaması birbirinden farklı olmalıdır. Neden ? her sayfan aynı mı ? değil, her kategori içeriği aynı mı ? değil. O "meta title" ve "meta description" verilen içeriği anlatmalıdır. Güzel, alımlı heyecanlandırıcı, merak uyandıran vs vs kriterlerinden ne kadar çok o kadar iyi. Dediğim gibi title arama sonucunda tıklama oranını etkileyen bir faktördür. Description ise içeriği anlatmalıdır. Sihirbazlık yapmanı beklemiyor kimse. İçerik ne ise onu anlat.

title: ortalama 55 karakter.
Benim tercihim; Sayfa adı | Marka adı .eklinde.
ama elbette Sayfa adı ~ Marka adı
yada belki Sayfa adı - Marka adı şeklinde de olabilir. Marka olayına girmek istemezsen "Sayfa adı başlığı budur" şeklinde kullanabilirsin. ama sakın "anahtar kelime - anahtar kelime 2 - başka anahtar kelime" gibi yapma. Arama motorunda işe yaramaz. Yarasada kimse tıklamaz.

Description: Ortalama 150 karakter.
Sayfa başlığı, içeriğin kendisini anlatan ve markanın bahsedildiği ve diğer önemli kelimelerin ile birlikte kullan.

seomofo.com/snippet-optimizer.html Burada denemeler yapabilirsin.

Ersan Yılmaz, Anlatımınız için teşekkürler peki seo olayı neden pahalı üst sıralara çıkmak için bazı çalışmalar yapılıyor sanırım kelime rekabetine göre değişiyor. Bazı firmalar garanti veremezken bazıları 5 6 ay zaman dilimini bulabilir. Garanti veremeyenmi tercih edilmeli 5 6 ay zaman diliminde üst sıralarda yer alabilirsiniz diyenmi ? Trend kelimelerde üst sıralara çıkmak gerçekten zormu örn: (Bayan Ayakkabı, Ayakkabı, v.s)

Hasan Deniz, "Herkes bilgisi kadar konuşuyor" diyebilmeyi isterdim. Ancak malasef durum o kadar basit değli. Garanti veren ile vermeyen arasında bence şöyle bir fark var. Garanti vermeyen; çekinceleri olduğu için vermez, neticede yapılması gerekenler bellidir. Ama bilirki onun kontrolünde olmayan o kadar çok faktör var ki.
Garanti veren; diğerlerinden üstün olduğunu söylemekle müşteriyi kazanacağını düşünür. Garanti verenlerin ayrıca çok agresif seo yapacaklarından dolayı en yüksek riskde onlarındır. Siteyi kuma gömerlerse çıkarmak için 2 kat fazla efor+para harcamalısınız. Ayrıca garanti verenler hakkında unutulan tek şey de şudur. Bir güncelleme gelir, sizi mahveder..

Trend kelimeler ile ilgili şu hikayeyi çok severim; Aynı zamanda SEO budur..
İki adam afrikada yürürken bir aslanın onlara doğru geldiğini görürler. Yürürken hızlanırlar. biri sırt çantasından spor ayakkabılarını çıkarıp giyer ve sırt çantasını atar. Diğeri ümitsize aslandan koşarak kaçamayız ki.. der..
Diğer adam cevaplar.. biliyorum.. Ama senden hızlı koşmam yeterli..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR