Bilmek istediğin her şeye ulaş

Septisizm ve sofizm arasındaki fark nedir?

Septisizm her tür bilgiyi şüpheyle karşılamaktır.Doğru bilginin varolmadığını var olsa bile insan aklının buna yetmeyeceğini savunurlar.Sofistlerde doğa bilimlerine tepki olarak ortaya çıkmışlardır.Onlarda herkesin ortak fikirde olduğu bilginin olmadığını bilginin kişilere göre değiştiğini yani göreli olduğunu savunurlar.
  • Paylaş
Aslında iki görüşte kuşkulanmayı, şüphe etmeyi temel almaktadır. Ancak yöntem ve işlev farkı vardır.
septikleri felsefeyi açıklamak için yaparlar, sofistler ise genelde para için yaparlardı. Daha doğrusu bilgeliklerini paraya çevirmişlerdir. Bir nevi özel ders hocaları diyebiliriz. Septikler de genel olarak her şeyden şüphe esastır. Sofistler ise belli konular üzerinde yoğunlaşmışlardır, demokrasi, yönetim, hukuk gibi. Sofistler genelde içinde bulunulan dönemin yönetim anlayışını sorgulamışlardır. Daha çok filozof değil de bilge diye lanse edilirlerdi.
Temelde bu konularda ayrılmalarına rağmen her iki anlayış da kuşkuculuk, şüphecilik üzerine kuruludur. Bu durumu Protagoras'ın hem septik hem de sofist olarak anılmasından anlayabiliriz. . .
  • Paylaş
Yöntem farklarıdır. Sofizm; insan merkezli bir bakış açısıdır. Septisizm (şüphecilik); bilimsellik diyebiliriz çünkü bilimin temeli şüpheciliktir. Yalnız buradaki septizmi ayırt etmek gerekir. Septik septizmi saçmalıktır, hiçbir bilgi sağlamaz. Esas olan yöntem septisizmdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

12349 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları