Bilmek istediğin her şeye ulaş

Serializable sınıf nedir? Nasıl ve hangi durumlarda kullanılır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Javada karşılaştığım 'serializable interface' kullanılmış sınıfdan türetilen nesnenin ne gibi farklılığı vardır? Bu şekilde sınıflar kullanmanın avantajı nedir?Düzenle
Serileştime bir nesneyi özel bir amaca uygun başka bir formata dönüştürmek demektir. En yaygın kullanılan iki amaç nesneyi bir bağlantı üzerinden başka bir yere göndermek ya da nesneyi saklamaktır (veritabanı veya dosyada) .

Örnek olarak nesnenin tüm bilgilerini içeren bir XML oluşturmak ve bunu kaydetmek olabilir. XML tekrar kullanılması gerektiği durumda (sınıf referansı kullanılarak) tekrar nesneye dönüştürülür. Bu işleme deserilize denir.

Bunu yapmak için Java ve C#'ta Serilizable veya ISerilazable arayüzlerinden hedef nesne miras alıyor ve sözleşilen yöntemleri kullanıyor.

Serileştirme işleminin bildiğim kadarıyla yaygın kullanılan bir alternatifi yok. O yüzden avantaj ve dezavavtajdan bahsetmek zor. Eğer, nesnenizi internet üzerinden gönderecek veya harddiske kaydecekseniz kullanmalısınız aksi takdir de uzak durmalısınız (yanlış kullanımı ciddi sorunlara yol açıyor. Kişisel olarak gördüm) .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

85 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt