Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sermayeniz varsa, başarılı bir iş kurmanın incelikleri nelerdir?

Ticarette batmazsın batırılırsın.! Bunu en yakınların yapar, rakiplerin yapar, personelin yapar, tedarikçilerin yapar, çalıştığın banka yapar,kısaca senden başka herkes yapar.

İş yapmak istiyorsan.

 1. Ortak olmazsa akrabalarını kesinlikle işe alma.
 2. Personelini 1 dakika başı boş bırakma devamlı işleri takip et.
 3. Rakiplerinin yaptıklarını takip et özellikle fiyatlarını.
 4. Tedarikçilere  güvenme satamayacağın ürünü alma, kesinlikle çek kullanma, çek yerine ticari kart kullan, kesinlikle stok kullanma, alacağın malları alabiliyorsan peşin al ve pazarlık yap.
 5. İşe göre lokasyonu her zaman yüksek tut. Sıcak satışlarda %50 fazla olsun cadde üzerinde iş yeri kirala. Ofis tarzı ise merkezi lokasyonlarda özellikle ulaşımı kolar adresi kolay lokasyonlarda kirala.
 6. Reklama büyük önem ver özellikle internet reklamını. Sıcak satış ise E-Ticareti kesin koy.
 7. İşe göre her zaman 1 fazla personelin olsun.
 8. Logo, tabela, kart vizit, profesyonel destek al.
 9. Kimseye güvenme.
 10. Hedeflerini kademeli koy, ilk 6 aydaki hedef ilk yıl hedefi 3 yıl hedefi. vs. 
 11. Son olarak, bu hedefe ulaşmak için çok çalış.

Sen inanıyorsan hiç kimseye kulak asma ve kesinlikle kredi ile iş yapma.

Elden borcun olsun ama kredi borcun olmasın.

 • Paylaş
4

Sevgiseli, Neden kredi borcu olmasın?

Özcan Karaçam, işler iyi giderse onlar en iyi dostun olur ama işler kötü gidersen en büyük düşmanın olur. kredi kullanmadan yaparsan kendi paran gider veya elden aldığın para gider bunuda geri ödersin ama kredi ile batarsan kaybettiğin paradan en az 2 katı paran gider(paran,evin,araban) psikolojik sağlığını hesaba katmıyorum.piyasaya güvenme biz 1 gecede milyar$lık işleri kaybettik.her zaman yarın kalktığımda piyasa batacak diye düşün,piyasa batarsa ve elinde,de nakit paran olursa kısa bir sürede kraliçe olursun.

Defli Derman, Bu bir gecede kaybettiğiniz milyar dolarlık işi gerçekten çok merak ettim. Nasıl bir iş ki bir gecede milyar dolar ediyor aklım hayalim almıyor.

Özcan Karaçam, dünyanın en ünlü elektronik markasının 4 ülke ana distiribütörlüğünü 1 milyon parça ürün satış projesi ve 50.Milyon$ teminatı hazır ve proje onayı verildiği halde işe başlamasına devlet tarafından izin verilmedi ve kısa bir süre sonra devalasyon yapıldı.

Ne yazık ki böyle bir şey yok, 

Çünkü kurulan bir işin başarılı olması bir çok faktöre bağlıdır. İşletme için en iyi makinaları da alsanız, en iyi personel de alsanız eğer şansınız yoksa iyi bir fırsatı kaçırabilir veya girdiğiniz sektöre yönelik olarak yapılan kanun değişikliği ile yapacağınız iş tamamen yasa dışı olabilir. Böylece boşuna masraf yapmış olursunuz.

Veya iyi bir fırsat bulup, işinizi yapacak en iyi makine-teçhizata sahip olsanız bunları kullanacak iyi çalışanlarda bulmak sorun olabilir.

Ama en önemli faktör işletmenizi ne içtin açtığınızı, işinizin ne olduğunu bilerek ve at gözlüğü takmadan işiniz ile ilgili direk veya indirek sektörel/kanunsal bilgilerden de haberdar olmanızdır. Bu sayede hem yeni fırsatları yakalayabilir, hem de işinizi geliştirmek için yeni pazarlar bulabilirsiniz. 

Tabi ki azimli ve sürekli bir şekilde işinize devam etmeniz de başarıyı getiren en önemli faktördür.

Bir girişimcide ego, bencillik, çok bilmişlik ve sıkılganlık olmamalıdır.
 • Paylaş
''YÜKSEK GÖRÜŞ ANİ KARAR'' Ticarette kazanmanın en temel ilkesidir. pazar payı yüksek ürünlerle piyasaya girmek..yönetim sistemi olarakda toplam kalite yönetim sistemini kullanmak bu sisteme ilave kuracağınız ekibi sisteme uyumlu kişilerden oluşturmak başarıyı getirecektir.
 • Paylaş
Önce çalışacağınız alanı araştırmak (ön bilgi) sonra işinizle ilgili fizibilite oluşturmak sonra gişimcilik
 • Paylaş
Herkes anladığın işi yap gibilerinden birşeyler söylüyor.Kendine inanır ve çalışırsan altından kalkamayacağın bir iş yok ve ticarette batma yada iflas lafı çok kullanılsa da bu tanım için daha uygun tabir zarar edip kapatmak olur. Eğer böyle bir korkun varsa zaten aklına yatmayan bir iştir ve hiç girme. Şunu da unutmamak lazım, insanlar parası değil itibarı bitince batarlar.
 • Paylaş
Aslında nitelikli iş yoktur yaptıgın işe tam güvenmekle alakalı kendin niteliklerini çok iyi belirlemek lazım yoksa bu dünyada tutmayacak iş yok sermaya olduktan sonra...
 • Paylaş
Bence en önemlisi yeterli boyutta bir müşteri portföyünün mevcudiyeti. İkinci olarak mümkünse anonim şirket kurun ki işler ters giderse batan şirket olsun, siz olmayın. Sermayeniz olduğunu düşünüyorsunuz, peki o zaman sermayeniz şirketinizi bir sene kasaya girdi olmadan idame ettirecek kadar olsun ya da şirketinizin boyutunu bunu hesaba katarak belirleyin.
 • Paylaş
2

Ergün Tuna, a.ş kurun batan şirket olsun...yeter ki siz batmayın....doğru yaklaşım değil.....dürüstlüğün iflas ettiği ülkenin içler acısı durumunun iyi bir izahı olacak...düşünce tarzı....nasılsa..alacaklılar...kurnazlıktan başkaca yeteneği olmayan şirket ortaklarını dava edemeyecekler...içi boşaltılmış...a.ş....denen tüzel varlıkta haklarını arayacaklar....güzel rahat hayat....a.ş sahiplerinin neden çalışanları maksimum kölelik...minimum ücretle angaryaya tabi tuttuklarının iyi bir açıklaması olur....yeter ki siz batmayın...kurum ve kurumlar batsın....

Şaman, Doğru idarecilerin milyarlar sıfırladığı devlette kurumların yaklaşımı tabii ki bu olacaktır. Zaten daha yüksek sermaye ve masraflarla kuruluyor. Halk da zaten dolandırıcıyı hırsızı seviyor, beğeniyor, seçiyor. Kuracağımız hiçbir A.Ş. o kadar milyarı sıfırlamaya yetmeyecektir. Ne zaman ki şirket kurmayan halk da dürüst yöneticiler seçer şirket kuran da devletine karşı dürüst olur. Böyle devlete böyle şirket. Köleleşen ve bundan zevk alan halka da müstehak.

Ticaretle uğraşan biri değilim.
Fakat üretiminde bulunduğun ürünün ithalat değerleri ne kadar yüksekse o kadar başarılı olunabilineceğini düşünüyorum.
 • Paylaş
İlk olarak dünyanın genel kuralıdır, her zaman verdiğin enerjiden daha azını dönüt olarak alırsın, iş kurmanın başlangıcı zorlu bir süreç, bilmediğin iş veya tam hakim olmadığın iş ise genellikle kurulan iş ilk yılını doldurmadan kendini fes eder... Ama girişimci bir ruh var ise onun üstesinden gelmeyi bilir. . .
 • Paylaş
Birinci kural hiçbirşey kolay değildir, ikinci kural hangi işi yapacaksanız o işi yapan emektarlara aşırı saygı duymalısın, üçüncüsü o işi ya çok iyi bileceksin yada çok şanslı olacaksın.
 • Paylaş
özgün bir fikir.., yaratıcı bir zeka.., geleceği iyi okuyabilme..
 • Paylaş
O işi gerçekten bilmen gerekiyo bilmediğin bir işi yaparsan sonuçları kaçınılmaz..Yada ortak,yardımcı bu işleri gerçekten bilen biri ile yapman..
 • Paylaş
8

Sevgiseli, Ortak hiç sevmem

Serdaltamur, işi biliyorsanve severekte yaparım diyorsan sorun yok..ama bilmiyorsan macerayı seviyorsun demektir...

Sevgiseli, :) yok bilmediğim işe girmem yada güvenmediğim adama işe yatırım yapmam :)

Serdaltamur, Hmm sen yılbaşında bilet aldın galiba ??

Sevgiseli, yok yahu soruyorum sadece :)

Sevgiseli, ayrıca sorumu yılbaşından önce sordum :)

Ihsan Kılıçkaya, İşi çok iyi bil rizikoları büyük tut. Büyük riziko büyük kazanç yada büyük kayıp demektir :D Riski severim :D

Temeline kadar bilmediğin işe bulaşma tecrübeler çok zaman ve madde kaybına yol açıyor.....
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6259 Görüntülenme38 Takipçi13 Yanıt