Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sert bir yere çarptığımızda vücudumuz neden morarır?

O bölgedeki kılcal damarlardan doku içine kanama olduğu için morarır. Aslında başlangıçta çok kısa bir süreliğine kırmızıdır. Daha sonra içeriğinde oksijen azalır ve siyahımsı mora döner. Doku tarafından rezorbe edildikçe (eritildikçe) içeriğinin değişmesinden dolayı yeşil ve sonra sarı renk alır. Sonra da tamamen kaybolur. Yani bir çeşit minik iç kanama :)
  • Paylaş
Bacağınızı hızlıca sehpaya çarptığınızda, çarptığınız yerin morarma ihtimali olduğunu bilirsiniz. Morluklar genel olarak darbe, çarpma, düşme benzeri ufak çapta kazalar, travmalar sonucu oluşur ve bu da normal karşılanır. Söz konusu bölgede, derinin altındaki damarların hasar görmesi bu renk değişikliğine neden olur. Bu morlukların iyileşme sırasında kırmızı, kestane rengi, mor, kahverengi ve yeşil gibi renk değişikliklerine uğradıkları görülür.

Düştüğünüzde ya da ufak bir kaza atlattığınızda morluk ve çürük benzeri lekelerin ortaya çıkması, kan damarlarının yırtılması ya da çatlaması gibi etkilerden dolayı, derinin alt kısımlarındaki dokulara kan sızdığına işaret eder. 2-3 haftada bu morlukların kendiliğinden iyileşmesi beklenir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

581 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt