Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ses, duvarların içinden nasıl geçebiliyor? Ses geçirmeyen duvarlarda farklı olan ne?

Ses duvarların içinden tüm dalgalar gibi kırılarak ve bir miktar enerji kaybederek geçer. Öncelikle havadaki titreşimler duvarı titreştirir ve titreşen duvar da arkasındaki havayı titreştirir, dolayısıyla ses duvarı geçmiş ve diğer mahalde serbest kalmış olur.

Ses yalıtımı sesin en az iki kez kırılması (her ortam değişiminde aynı ışık gibi ses de kırılır) ve birkaç kez ortam değiştirerek enerji kaybetmesi prensibiyle yapılır. Değişik kalınlık ve yoğunluktaki maddeler sesin değişik frekanslarını emerler buna bir de değişik kırılma açıları eklenince pratikte sesin içinden geçmek zorunda bırakıldığı malzeme kalınlıkları daha da artar. Duvarlarda ses yalıtımı için mesela yığma duvar olacaksa 8cm tuğla, 10cm yalıtım malzemesi (özel akustik malzemeler ya da strafor, taş yünü, cam yünü vb) 5-10cm hava boşluğu, 5cm yalıtım malzemesi ve 8cm tuğla gibi asimetrik konstrüksiyonlar yapılmalıdır.
  • Paylaş
Lise fizik derslerinden hatırladığım kadarıyla cevap vereyim. Ses, atomlar arası etkileşim sayesinde iletilir. Bu nedenle, atomları birbirine daha yakın olan katılar sıvılardan; sıvılar da gazlardan daha iyi ses iletkenleridir. Kovboy filmlerindeki raylara kulakları yaslama fikri bu mantığa dayanır. Ses geçirmez cam ve duvarlarda da yine bu prensibe dayanarak hava mümkün olduğunca izole edilir böylelikle iki ortam arasında atom sayısı minimuma indirilir ve ses aktarılamaz ya da çok az aktarılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

667 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları