Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ses sistemlerinde hangi markayı öneriyorsunuz?

@unknow un müzikle ilgili bir sorusuna verdiğim yanıtta da ses
sisteminin kalitesinin, müziğin bize ulaşmasındaki kalitesiyle eşdeğer
olduğunu belirtmiştim. inploid.com/dialog/120418/


Bununla beraber @serkan abinin verdiği bilgiler çok doğrudur ancak daha amatörce alanlarda çok üzerinde durulan bir mesele olmuyorlar.


Ben de başka bir marka olarak Genelec'i önerebilirim. Profesyonel olarak çalıştığım canlı yayın aracında 5.1 surround sistem olarak kullandığımız marka Genelec'tir. Ama bu tip markalar, standart evler için lüks kabul edilebilir. Ben sinema sistemi olarak Sony Dav-Dz10 5.1 surround ev sinema sistemini kullanıyorum. Yaklaşık 5 yıl oldu ve hala hiçbir sorunu yok; ayrıca kalitesi de bir ev için idealden fazla. Bilgisayarımda ise, ilk bilgisayarımdan kalma 9 yıllık Philips hoparlörlerim var. 9 yıl demek büyük bir başarıdır; şu an hoparlörlerde alt bas ve üst baslardan eser yok :) sadece tiz olarak çalışıyorlar ve midleri ölmek üzere :) Hoparlörleri, 75W'lık JBL subwooferla desteklediğim için şu anlık beni hala idare ediyor. Genel olarak kulaklık kullandığım için aşırı sorun değil benim için ama bir ses sistemine ihtiyacım olduğu açık bir gerçek.


Sonuç olarak; ses sisteminin marka, kalite ve özelliği, kullanacağın

platforma göre değişiklik gösterebilir. BOSE, JBL, GENELEC gibi markalar, LOGITECH, CREATIVE, PHILIPS gibi markalara göre daha kaliteli ve aynı oranla daha pahalıdır. Eğer evde bilgisayarın için bir ses sistemi arıyorsan, çok da pahalı ürünlere yönelmen gerekmez; Logitech, Creative gibi standart markalar işini görebilir. Ayrıca ses sistemi alırken dikkat edeceğimiz önemli noktalardan biri; ev sinema sistemi olarak satın aldığımız komple sistemlerdeki hoparlörlerin inputlarının jak giriş olmadığı için pc formatında işinizi görmeyebilir.

  • Paylaş
Markadan ziyade değerleri önemli aslında ilk planda... Genelde P.M.P.O. (Peak Music Power Output ) değerleri söylenerek yanıltıcı bilgi verilir. Bu değer anlık çıkış değerleridir. Aslolan ise R.M.S. (Root Mean Square) değeridir. Bu değeri yüksek olan öncelikli olarak daha iyidir. Kalite kısmı ise markadan markaya değişmekle birlikte, BOSE (modern.com.tr), ONKYO(us.onkyo.com) ve JBL(eu.jbl.com/homepage-jbl-eu.html) sıralamada yukarılardadır.
@Varmint Ses Teknisyeni idi, onun da yorumları olabilir belki...
  • Paylaş
Pioneer sc lx71 veya ANTHEM MRX710
  • Paylaş
Nerde kullanılacak? Asıl önemli olan bu ayrıntı değil mi?

Evde kullnacaksanız ayrı, iş yerinde kullanacaksın ayrı, canlı müzikse ayrı, açık hava ise ayrı, konser sistemi ise apayrı. Hepsinde de iyi olan marka elbet vardır ama bunların hepsi için ayrı ayrı düşünülmesi gerekir.


Bu nedenle markadan çok, ihtiyaca göre seçim yapmak lazım. BOSE iyidir, JBL iyidir QSC iyidir ama yerine göre EV da iyidir, mackie de iyidir Focal da iyidir genelec de ...

  • Paylaş
Creative'in microlab kabinleri evde bilgisayardan modern müzik dinlemek amaçlı gayet yeterli.
  • Paylaş
Neyi almanız su iyidir bu iyidir diyemeyeceğim ama muziği severim zevkle dinlerim diyosanız vestel slim 11 den uzak durun. Sistem 5.1 olmasına karsın bir tek subwoofer iş yapar durumda, bu sebepledirki sistemin diğer bütün kolonlarını emektar creativelerle değiştirdim. Ortaya vestel creative karması bir sistem çıktı ama en azından artık dinlenir durumda. Fiyat performans ise zirvede:)
  • Paylaş

kargadan başka kuş kenwood dan başka ses sistemi tanımam :))

 

gitar içinse eski marshall lambalı ses sistemleridir favorim.

  • Paylaş
Detaylı bir soru ses sistemini kullanacağım yere bağlı ama logitech 8,1 ses sisteminden süper bir ses almıştım denemde
  • Paylaş
Orta derece bir şey istiyorsan navitech i düşünmeden al derim :)
  • Paylaş
Ben de merak ettim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2444 Görüntülenme13 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları