Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ses yalıtımı için neler yapılabilir?

Prensip olarak asimetrik konstrüksiyonlarla ses yalıtımı yapılabilir. Mesela konstrüksiyon şöyle olabilir 2,5cm OSB Levha + 10cm Taşyünü veya EPS, XPS + 5cm Hava (boşluk) + 5cm Taşyünü + 2,5cm OSB. Yalnız bu yöntemlerle sadece tiz ve orta dalga boylarındaki sesi yalıtabilirsin. Basları yalıtmak sadece 15-20m (metre) genişliğinde bas yalıtım kutularıyla mümkündür. @aleksmutlu ne çeşit ses yalıtımına ihtiyaç duyuyorsun? Sanırım sen müzisyen olduğun için değişik bir yalıtım istiyorsundur. Yani bir odadaki ekoyu yok etmek de amaç olabilir, bir odada kayıt yapacağın için dışarıdan ses gelmemesini isteyebilirsin, ya da çok gürültü yaptığından sesin dışarı çıkmamasını istiyorsundur. 

Şimdi senin probleme istinaden:
Aslında stüdyolar için oda içinde oda sistemleri yapılabiliyor ama senin için çok pahalıya gelir muhtemelen. Tabana, kullanılmış araba lastikleri yatay olarak koyuluyor (hatta onları kuma gömenler de var), üstüne taban, duvarlar ve tavan yukarıda yazdığımın benzeri asimetrik konstrüksiyonla oluşturuluyor. Oda içinde yalıtıma devam ediliyor ki bu kısım senin için enteresan.  Duvarlara yatay çıtalar monte edilip üstüne halı, kilim, battaniye (artık spotçuda ne bulursan) katman katman arada hep hava kalacak şekilde asılıyor. Tabanda zaten kat kat eski halı, kilim battaniye ve tavana da aynı şekilde. Ayrıca odanın içine bir kaç çamaşır ipi gererek kat kat kumaşlar da asabiliyorsun. Halı, kilim vb yerine eski yatakların süngerlerini hatta yatakları da kullanabilirsin. Birileri mutlaka yumurta kartonu yazacaktır ama o kartonlar sadece oda içindeki ekoyu engellerler, ancak çok az enerji soğurarak dışarı çıkmasını engelleyebilirler. Bir de en önemli önlemlerden biri olarak amfini koltuk, kanepe gibi yumuşak bir şeyin üstüne koymalısın.

Keep Rocking :D
  • Paylaş
7

Aleks Mutlu, Ya aslında kendi çapımda takılıyorum bu aralar. 30 wattlık amfim var ama verimli kullanamıyorum malum ev ortamı komşular filan. Sesi yüksek açmadıktan sonra 10 wattlık amfi kullansam aynı tonu alıyorum. Yani gürültüyü dışarı vermemesini istiyorum özetlersek :)

Şaman, Anlamıştım :) 30W lambalıysa zaten ne yaparsan yap apartman dairende açamazsın. :) Yukarıda cevabı genişlettim.

Aleks Mutlu, Yok lambalı değil :) Ya hata ettim açıkçası alırken.. Ev için 30 Watt şuan benim için gereksiz. Açamıyorum edemiyorum. O işlerle de uğraşılmaz şimdi ya :P hem pahalıyada gelecektir. Bu şekilde idare etmek zorundayım :)
Çok teşekkürler ilgi alaka ve alaka için..

Şaman, Ben Line6 UX2 ses kartı kullanıyorum, her türlü amfi, kabin, mikrofon simulatörü var. Bilgisayar kabinleri (gerçi benim Micro Lab'ler de fena değil 100 RMS Watt'ıyla) ile süper çalınıyor. Aslında benim komşular zaten 30W lambalı amfiye bile bir şey demezlerdi ki seninki transistörlüymüş. :)

Aleks Mutlu, Bizim burada biraz sıkıntı olabilir yüksek ses ile çalarsam :/ ondan dolayı çalamıyorum malesef

Turgay Keskin, Kullandığınız ürünün ebadlarını Dansite(yoğunluk) bilgilerini göz önüne alarak 2-3 cm kalınlıklara düşürebilirsiniz şaman bey, zira mevcut yapıya iç duvardan yalıtım daha pratiktir ve lokal yapılabilir buda iç hacmin küçülmesini engeller, (Müzik çalışma odası mesela). sinema salonlarında yüksek dansiteye sahip 3cm taş yünü kullanılır.

Şaman, Tabii ki dansiteye ve yalıtılacak sesin şiddetine göre hesabı yapılması lazım gelir, zaten örneği de mesela diye yazmamın sebebi odur. İç duvardan yapılan yalıtımın iç hacmi azaltmaması konusunu pek anlayamadım.

      Ses Sistemi

Aslında bina yapım aşamasındayken düşünülürse bu sistem daha kolay olur..Tamamlanmış binaya ses yalıtımı yapmak biraz işi zorlaştırıyor..

Bina yapımında duvarlar sıvanır ve duvarlar arasına sesin soğrulmasını sağlayan ses yalıtım malzemeleri yerleştirilir..(resmin alt kısmında sıralanan malzemeler genellikle tercih edilir.)

Odadaki eşyalarında yumuşak ve pürüzlü olanları sesi daha çok soğrulmasını sağlar..

Arabalar için de egzoslarda susturucu kullanılır..
  • Paylaş
Bir kullanıcımızın yanlışlıkla ağa açıklama olarak yazdığı cevabı buraya ekliyorum:

Ses yalıtım uygulamaları  yalıtılacak ses desibeline bas ve tizlere göre değişir. Düşük desibel 60-80 arasıysa iç mekanda soğrulması yani duvar ve soft malzemelerle sesin emilmesi yolu az masraflıdır ve sonuç verebilir. Daha yüksek db sesler 100 VE ÜZERİ  (PİYANO-BATERİ-SAKSAFON-ANFİDEN ROCK MÜZİK SESİ) sesler için oda içine bir oda uygulaması ve ses geçirmez kapı ile mükemmel sonuç alabilirsiniz. Ayrıca duvarların yapısı ve kolonlar sesi taşır. Basit bir yöntemde: duvarları 70 dansite taş yünü kaplayıp üzerini alçıpan kapladıktan sonra test yapıp sorun varsa ayni uygulamayı tekrar ikinci kat olarak yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Spor salonu kongre salonları gibi mekanlardaki Akustik çözümler için duvarların veya sadece tavanın cellubor ile kaplanması en ucuz en basit en mükemmel uygulamadır.
  • Paylaş
Aslında basit ve pratik bir çözüm olarak duvarlara yumurta kolisi yapıştırılabilir.İyi bir yalıtım sağlıyormuş.Evde ufak bir stüdyo oluştururken işe yarayabilir.
  • Paylaş
@chamacon o kadar guZel yazmiski ... Beni de iphone ile o kadar seyi yazmaktan kurtardi, yumurtaci da aynen dedigin gibi gelmis :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1649 Görüntülenme13 Takipçi5 Yanıt