Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sesimizi geliştirmek/güçlendirmek için neler yapabiliriz?

Michigan Üniversitesi'nden Norman Hogikyan ve arkadaşlarının bu konuda gerçekten işe yarayabilecek önerileri var, onları paylaşmak istiyorum:

1. Vücudunuzun su dengesini korumak için su içmeyi ihmal etmeyin. Alkol ve kahve sesinizi kötü etkiler. Ses telleriniz çok hızlı titreştiği için sürekli nemli kalmaları önemlidir. Sulu meyveler de sesiniz için yararlıdır.

2. Gün içinde sesinizi dinlendirecek aralıklar yaratın. Özellikle iş nedeniyle gün boyu konuşmak zorunda kalan insanlar söz gelişi öğretmenler ve radyo sunucuları, sakin ve "konuşmak zorunda kalmayacakları" ortamlarda kendilerine birkaç saat dinlenecek zaman ayırmalıdırlar.

3. Sigarayı bırakın! Gırtlak kanseri riskini artırması bir yana sigara dumanı nefes yollarını ve ses tellerini çok kötü yıpratır.

4. Gereksiz yere sesiniz yormayın bağırmayın. Gerekmedikçe yüksek sesle konuşmayın. Boğazının kuruduğunu ya da sesinizin çatallaştığını hissediyorsanız sesinizin seviyesini düşürün. Sesteki çatallaşma ses tellerinizin hırpalandığının göstergesidir.

5. Tiz ve bas sesler çıkarırken (örneğin şarkı söyleme esnasında) boğaz ve ense kaslarınızı gevşetin. Bazı opera sanatçıları bas sesleri çıkarırken tavana tiz sesleri çıkarırken yere doğru başlarını eğerler. Oysa bu doğru bir hareket değildir.

6. Sesinize her gün dikkat edin. Bunu şarkıcılar zaten sıklıkla yaparlar. Telefonda sıklıkla konuştuğunuz bir arkadaşınız o gün size "Bugün sesin biraz garip geliyor" demişse muhtemelen bir sebebi vardır.

7. Çok sık gargara yapmayın. Boğazınızı temizlerken ses tellerinizin üstüne kapı çarpmış gibi oluyorsunuz. Bunu sıklıkla yapmak ses tellerinize zarar verebilir. Boğazınızı temizlemek ihtiyacı hissettiğinizde yavaş yavaş yudumlayarak su içmek daha doğru bir tercihtir. Boğazınızı sıklıkla temizleme ihtiyacı duyuyorsanız doktora görünmeniz gerekebilir çünkü önlem alınmazsa kötü sonuçlar doğuracak bir boğaz hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

8. Hastalandığınız sıralarda çok konuşmayın ses tellerinizi ayrıca yormayın. Soğuk algınlığı nedeniyle sesiniz kısılmış ise ses tellerinize kulak verin: Muhtemelen istirahat etmek istediklerini siz de duyacaksınız.

9. Topluluğa konuşmanız gereken durumlarda kendi sesinizi zorlamaktansa amfilikatör cihazlarını zorlamanız daha iyi bir seçenektir. Hatiplik yeteneğine sahip olduklarını sanan bir takım politikacılar kalabalığı görünce bağırıp çağırmayı marifet sanırlar. Oysa bu çok düşüncesiz ve aptalca bir tavırdır.

10. Ev ve iş yerinizde hava kuru olmasın. Nemli hava sesiniz için iyidir kuru hava sesiniz için kötüdür.
  • Paylaş
Bir de şarkıcı tarafından yanıt olsun; gençlik yıllarımda bol bol bar müzisyenliği yapmışlığım var. Benim tecrübem şöyle: Ses kullanıldıkça gelişen ve gürleşen bir şey. Ses tellerinizi zedelemediğiniz sürece sesinizi sınırlarında kullanırsanız yani yüksek sesle şarkı söylerseniz sesiniz açılıyor hatta tonal olarak da zorlayarak bir iki aralık yükseğe de çıkartabiliyorsunuz. Konyak, viski gibi yüksek alkollü içkiler durumu kurtarmak için yardımcı oluyor. Sesinizde bir çatallanma, buğulanma olduğunda bu tür içkilerle sesi o an için kullanılabilir hale getirmeniz mümkün. Tabii ses tonundaki bozulma mutlaka ses tellerinizdeki zedelenmeden dolayı olduğundan telleri aldığınız dopingle daha da zedelediğinizi unutmamalısınız.
  • Paylaş
Öncelikle diyafram nefesi konusunu araştırın ve bir profesyonelden yardım alın derim.
  • Paylaş
Sesinizi kullanırken nefesinizi ayarlamayı öğrenin.Yeterli nefes almadan konuşmak, boyundaki ve ses tellerini kontrol eden kaslara ilave yük getirir ve sesin etkinliğini azaltır. Konuşma sırasında bir nefeste gerektiğinden fazla kelime söylemeye çalışmak zararlıdır. Konuşma sırasında cümleleri bölmeye, önemli kelimelerden önce duraklamaya, yazılı metinleri okurken virgüllerde yeni bir nefes almaya özen gösterin. Bu işlemleri çok sık tekrarlayarak alışın ve konuşmanın anlamını ve akışını bozmayacak şekilde nefesinizi kullanmayı öğrenin. Unutmayın ki, güzel ve doğal bir ses için ses tellerinin titreşmesi yanında güçlü ve doğru bir solunum desteği gerekir.

İçecekleri çok sıcakken ve de çok soğukken içmeyin. Sıcak içecekler kan damarlarını genişletir, çok soğuk içecekler ise kan damarlarını daraltır. İçtiğiniz içecekler ses tellerinize çok yakın bir yerden geçtiği için ses telleriniz çevresindeki damarlar bu durumdan etkilenir. Bu nedenle oda sıcaklığında içecekleri tercih edin. Müzikle kalın :) :)
Ses Bilgisi
  • Paylaş
Çiğ yumurta
  • Paylaş
Allah vergisi.varsa var yoksa yok
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

19612 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Ses tellerini kuvvetlendirmek için ne yapmalı?