Bilmek istediğin her şeye ulaş

Seslendirme yapmak istiyorum. Hangi yolları izlemeliyim?

Eskişehir'deyim ve yaşım 26, hayatımı belli bir yöne sokmuş durumdayım. Bilgisayar programcısı olarak hayatımı kazanıyorum. Fakat küçüklükten beri seslendirme işi içimde uktedir. Artık yönümü belirlemiş iken seslendirme işini belki profesyonel düzeyde sürdüremem ama yine de çalışmalar yapmak istiyorum. Bu işi yapmak için önceliklerim neler olmalı, nerelere başvurmalıyım? İstanbul dışında bu işi yapmak mümkün değil mi?Düzenle
İstanbul dışındaki ajans durumlarını net olarak bilemiyorum ancak ben de bir dönem merak saldım ve bir aşamaya kadar geldim. Yaşadıklarımı özetleyeyim. Öncelikle seslendirme ajanslarını tespit edip bunlarla temasa geçmeniz gerekiyor.

Seslendirmeden para kazanabilmek için uzun bir yoldan geçmeniz ve sesiniz, tonlamanız, diksiyonunuzla kendinizi kanıtlamanız şart. İlk gittiğinizde size deneme için bir seslendirme parçası veriyorlar. Genelde belgesel seslendirmesi oluyor bunlar. Bunu gerçekleştirdikten sonra inceliyorlar ve size dönüyorlar. Benim staj dediğim bir süreç başlıyor (bu kelimeyi benzetme için kullanıyorum). Belgesel türünde devam ediyorsunuz ve hem kendinizi ve tonlamanızı geliştiriyorsunuz hem de işe adapte oluyorsunuz. Sonra sesinize uygun işler geldikçe sizi çağırıyorlar ve artık bir nebze olsun para kazanmaya başlayabilirsiniz ama bu süreç oldukça uzun da olabiliyor. Tek iş olarak seslendirme yapmak belki çok mantıklı olmayabilir -tabii sesiniz ve tonlamanızı bilemiyorum- ama ek ş olarak uzun bir sürece katlanırsanız belki daha hızlı bir tatmin gerçekleşebilir. Ben oraya gittiğimde meşhur bazı sesler de orada çalışıyordu ve izlememize izin verdiler. Valla profesyonel olarak bu işi yapanlar çerez gibi giriyor saat senktonizasyonu ile pasajını okuyor ve çıkıyor. O kadar hızlı ve o kadar düzgün bir tonlama ile bu işi yapıyorlardı ki şaşırdım kaldım :).

Seslendirme odalarında seslendirilecek olan görüntü bir ekranda altındaki senkronize saat sayacı ile birlikte oynuyor, sizin elinizde saatler ile birlikte pasaj da oluyor. Sizin sesinizin olduğu bölümlere atlanarak tüm bir film ya da dizi ya da belgesel -her ne ise- bitirilip, diğer karaktere geçiliyor. Bazı olmazsa olmaz durumlarda aynı odada diğer karakterler de bulunuyor ve aynı anda seslendiriliyor.

Benim yaşadıklarım bunlar. Umarım bir fikir vermiştir :).
  • Paylaş
3

Brutal Code, Çok çok teşekkür ederim Serkan Bey. Yaşım ilerledikçe, yapmak istediğim bu tür işleri henüz tam anlamıyla yapamamış olmam, kendimi kötü hissetmeme ve hatta çok severek başladığım yazılım mesleğimden de soğumama yol açıyordu. Bugünlerde bu yüzden biraz moralim de bozuk. Kendimi, ofis ortamında rutine binmiş bir hayatı yaşayan biri olarak hissediyorum.

Kendim bazı araştırmalar yapsam da işe vakıf olmadığım için ve etrafımda yön gösterecek birileri olmadığı için çok tatmin edici ve somut sonuçlar alamamıştım. Bu bağlamda uktem, içimde soyut şekilde (gerçekleşmeyecek bir hayal olarak) varlığını sürdürerek moralimi bozmaya devam ediyordu.
Sizin yazdıklarınız ise uktemi gerçekleştirmek adına somut veriler içeriyor. Yazdıklarınız beni epey rahatlattı ve ne yapmam gerektiği konusunda fikir verdi. Hayalden ve istekten bir adım ötesinde harekete geçmek için yardımcı oldunuz.

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Serkan Kiose, Rica ederim. Çok sevindim bir ışık olmasına. Umarım yaşam rutininizi pozitif yönde belki de istediğiniz bu işi yaparak bozabilirsiniz. Her şey elimizde... :).. Oraya girip insanları bu işi yaparken gördüğünüzde çok daha fazla ekilenip bu işe sıkıca tutunaağınıza inanıyorum. O ortamı görmek gerek :).. Sevgiler...

Brutal Code, İyi dilekleriniz için teşekkürler Serkan Bey :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

450 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt