Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sevgi duyduğunuz bir insandan, sevgi beklemek bencillik mi?

Bencilliği ne anlamda kullandığımız da ayrıştırılmalı. Bencillik de diğer tüm özellikler gibi duruma göre uygun ya da uygunsuz sergilenebilir. Bizler ne yapıyorsak kendimiz için yapıyoruzdur. Bu açıdan bencillikten ziyade bu durumun uygunluğunun anlaşılması daha anlamlı olabilir. Sevgi beklemek son derece anlaşılır bir davranıştır. Sevme ve sevilme ihtiyacı, hepimizin sahip olduğu evrensel ihtiyaçlardır. Bu açıdan böyle bir beklentide olmak çok insani olarak değerlendirilebilir.

Bununla birlikte birkaç ekleme yapmak isterim:
Sevgi duyulan insanın size sevgi verecek bir insan olup olmadığını da, onunla olan etkileşiminizden anlayabilmek önemli. Aksi durumda, hiç sevgi gelmeyecek birinden de sevgi bekliyor olunabilir. Bu da, farkında olunup, sorumluluğu alındıktan sonra yine bir bireyin seçtiği tercih olarak yaşayabileceği bir şey. Bununla birlikte, hiç sevgi gelmeyecek bir kişiden sevgi bekleyip, bunu alamadığı için, kişinin karşıdaki kişiyi suçlaması pek uygun sayılmayabilir. Sevgi bir ihtiyaçtır ancak sevgiyi verecek kişi ihtiyaç olarak nitelendirilmez.
 • Paylaş
Tabi ki sevilmek, sevilmemektense tercih edilesi fakat merak ediyorum neden herkes sevmekten çok sevilmeyi ister ve bekler, yalnızca kendini sevenleri sever? Beklenti içeren her şey bencilliğe kayıyor bence.
 • Paylaş
1

Abdullah Gürel, herhalde insanlar mutlu olduğu içindir...

Aslında değil malum hayat müşterek ama karşındaki insanın seni sevip sevmediğini hiçbir zaman bilemeyeceğin için üstat sadece sen sevmene bak der son nefesinde hala elinden tutuyorsa anla ki sevmiştir...
 • Paylaş
Bencillik burada doğru kelime olmamış bana göre. Psikolojiye göre sevilmek saygı görmek benimsenmek 2.cil ihtiyaçlardır. Yani bunlar ihtiyaç. Sevgi duyduğunuz birinden sevgi beklemek istektir arzudur beklentidir. Bu doğaldır. Ancak beklentiler çoğu kez kişiyi hayal kırıklığına uğratabilir. Beklenti peşine düşüp hiç sevgi görmeyeceği bir insanla uzun süre geçirip çok daha fazla duygusal hasar alabilir. Bu yüzden sıfır beklenti maksimum tat.
 • Paylaş
Bencillik değildir. Soruda belirtildiği gibi bu, 'beklemek'tir, zorla almaya çalışmak değil.
 • Paylaş
1

Feridun Esenboğa, ama genel olarak gununuzde bencillik olarak goruluyor

Her şey yalan herkes yalancı lanet olsun ki güncel dünya profili böyle. o yüzdendir ki sevgi beslediğin birinden. Sevgi kıvılcımı ve devamını beklemek yaratılıştandır ve normal karşılanmalı...
 • Paylaş
Kaybetmek isteyip istemediğime bağlı, eğer karşılıksız bir sevgi ise, beklemem ve onun mutlu olmasını isterim (kaybederim).
Kazanmak için, uzun yıllar harcamak istemem ve açık açık ne hissettiğini sorarım. (en azından zaman kazanırım...)
Dünyada geri gelmeyecek 4 maddenin ilki... Onu kaybetsem bile bana geri gelme ihtimali ile yaşarım...
 • Paylaş
Aşığım ona sevse de sevmese de bu böyle.
 • Paylaş
En doğal istek sanırım kim itiraz edebilir buna...
 • Paylaş
1

Deniz Altincihis, Dogru olani,hatta ilac gibi olanidir....

Evet bencilliktir ama her insan biraz bencildir. Doğal bir tutum.
 • Paylaş
Hep düşünüp celiskide kaldığım bir soru, sen sevmene bak derler ya :) en güzelinden sev sen derimm ben :) her insan sevgiye muhtaçtır bunu sevdigin insandan beklemen doğal elbette fakat bu beyninde şartlanmamalı, temelini karşılıksız olarak otutturmalısın ki aldığın karşılık ilk eylem ve tutumlarına engel olmamalı, sanırım anlatamadım ben de anlayamadım zaten :)
 • Paylaş
Bence değil. Kim istemez sevdiği birinin de onu sevmesini.
 • Paylaş
Bencilliktir. Sevdiğin birinin seni sevmesine ihtiyaç duyuyorsan, senin 'sevgi' dediğin şey "sevgi" değil başka bir şeydir. Bu bence kötü bir şey de değildir. Yani sadece senin hissettiğin gibi bir duyguyu karşındakinin de sana karşı hissetmesini arzuluyorsun.
 • Paylaş
Kimi ne şartlarda sevdiğine bağlı bence.
 • Paylaş
Elbette bencilliktir ya sevdiğin aslında başkasını seviyorsa. Sevgin karşılıklıysa doyumsuzlukta sınır tanımayabilirsin:)))
 • Paylaş
Sürrealist bir tavırdır.
 • Paylaş
Bekleyeceksin tabi ki! Senin de takatin kalmaz bir yerde.
 • Paylaş
Karşılıksız olmazzzzzzz...
 • Paylaş
Bencillik değil aptallıktır bana göre.
 • Paylaş
Sevdiğiniz kişiden karşılığını bekliyorsanız bu sizin beğenilme ve ilgi ihtiyacı tatmininizden başka bir şey değildir. Sevgi de demeyin buna!
 • Paylaş
Sevgi dediğinde insanın yüreği hafifliyor sevildiğini hissettiriyor birilerinin onu sevdiğini gösteriyor bencillik denilen o pis ağızlara alınmaması gereken bir kelimenin taki bile sevgiyle anılması çok kötü bir şey sevmek sevilmek güzel duygular güzel paylaşımlardır sevgi paylaşımdır arkadaşlar Adem Havva yı Leyla Mecnun u Romeo Juileti sevdi annelerimiz bizleri karşılılı bir sevgiydi şimdi bizi seven birine sevgi duymamak seven birini sevmemek asıl o pis kelimenin anlamının kullanıldığı yer burası olur işte burda o pis kelime devreye girer bencillik sevmek bi ağacının dallarının yeşermesine sevmek bir bebeğin sana sarılması gibi ince ve taneleri filinlenmiş bir güzelliktir aman sevmek sevilmek Allah hepinize sevmeyi ve sevdirmeyi nasip etsin Amin.. .
 • Paylaş
Insanoğlu her zaman sevmek ve sevilmek ister. Istek ve iihtiyaç olarak degerlendirilse de alt kavramında bencillik yatar. Çünkü sevdiğimiz gibi sevilmeyi isteriz. Bu noktada kimi ve ne şekilde sevdiğimiz önemli ayrıca o insanın ne sekilde karşılık vereceği de . Bm sevdim diye onun da beni sevmesini bekleyemem bu bencillik olur. Ama adı konan bir ilişkide tabi ki sevgi ve saygı beklerim.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3247 Görüntülenme30 Takipçi22 Yanıt