Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sevgililer gününün sizin için anlamı nedir?

Hiçbir anlamı yoktur. Hiç sevmem. Kutlama yapmak için illa özel güne gerek yok.
 • Paylaş
Kadınların sevgililerinden hediye beklediği günlerden biri...

Hristiyanlık'ın önemli dini günlerinden Aziz Valentine günü M. S. 469 yılından bu yana bir Hristiyan yortusu ve geleneği olarak evli çiftlerin kutsandığı gündür. 15. Yy'da İngiltere'de birbirine aşık ama kavuşamamış kişilerin birbirlerine isimsiz olarak çiçek ya da şiir gönderdiği gün olarak devam etmiştir. 20. Yy'da gelişen reklam endüstrisiyle Aziz Valentine günü tüm kutsal günler gibi kapitalist bir hediye satın alma günü olmuştur. Hikayeye göre Aziz Valentine evlendirdiği çiftlere kilisenin bahçesinden kendi ektiği çiçekleri hediye etmiştir. Böylesine içten bir alışkanlığın günümüzde bir satın alma deliliğine dönüşmesini esefle karşılamaktayım. Bahçeden kendi ektiğin çiçeği hediye etmek ya da aşık olduğun kıza bir çiçek ya da şiir göndermekle mecbur bırakılarak ipad ya da pahalı bir takı satın almak arasında hem manevi hem de maddi anlamda büyük fark görüyorum.

Soruya gelince Hristiyan olmadığımdan (ki noel ve paskalya'yı da kutlamıyorum) ve reklam dünyasının hain satış yöntemlerini de sevmememden dolayı diğer bir dinden ithal edilmiş olan Aziz Valentine gününü özel bir gün olarak göremiyorum. Tabii buna, hediye almazsam bana kızacak, küsecek, bozulacak bir sevgilimin olmaması da etki ediyor.

Ben aşık olduğum bir kadınla beraber olduğum zaman her günü sevgililer günü olarak yaşıyorum, yapay, kapitalist, gelenekselleştirilmeye çalışılan bu şeyi de özümseyemiyorum ama o durumda kadınıma da yavan geliyor. Elinde dev bir buketle dolmuşta oturan zevzek de az olmadım, gurur bile duyarım C: Aslında öyle bir durumda eğer kadınım sevgililer gününün özel olmasını istiyorsa kesinlikle uyum da sağlıyorum. Yine de nasıl kadınların hiçbiri için Arsenal - Chelsea maçı olan gün hiçbir zaman hiçbir şey ifade etmeyecekse Aziz Valentine günü de benim için kadınsız ortamda hiçbir şey ifade etmiyor.
 • Paylaş
Hiçbir anlamı yok. Sevgili, herhangi bir günde herhangi bir yerdeki çiçeği veya eşyayı ona beni hatırlattığından, içinden gelerek alması veya aklına düştüğüm için telefon (mesaj) ederek beni sevdiğini söylemesi. Benim sevgililer günüm işte o andır. Kapitalizm sevgiyi de maddeleştirdi maalesef :(
 • Paylaş
Bu tarz özel günler ilişkiye renk katmak açısından önemli, özel bir şeyler yapmak için bir tür bahane ama bence ilişkiyi özel kılmak için bu tarz özel günlere hiç ihtiyaç yoktur onun için her gün özel olmalıdır... .
 • Paylaş
Yoğun metropollerde özellikle kutlanması mantıklı ve doğru olan bir atraksiyondur... Malumunuz hayat kovalamaca içinde; gerçek bir ilişkide gerçekten kendi gibi sevilme konforunun güzelliğini iki tarafın da birbirini bulmasının mucicze ve büyük şans olduğunu birbirine hatırlatma fırsatı tekrardan, eskiyen ilişkide ilk zamanlardaki gibi insanın sizi siz gibi sevmesinin ne kadar özel bir güzellik olduğunu hatırlama ve hatırlatma fırsatı bu hediye vs. değil en azından bir soluklanıp tekrardan elindekinin değerini anlamak için vesiledir. Efenim gönül ister 360 gün ama dedim ya hayat zor ve insanoğlu nankördür ve en güzel ve en kötü özelliği de unutmaktır. Her şeyi kazandıktan sonra güzelliğini kanıksar unutur. Bazılarımızın altını bu günde çizme nedeni budur...

Kişisel olarak ise insan olma keyfini sürme zamanı; eğer seviyorsam şaklabanlık ve süprizler yapabileceğim, kendimin de bir insanı nasıl tekrar tekrar sevebildiğimi hatırlama anlarıdır. Way be neler yapabiliyormuşum ya da bana yaptırıyor adama bak deme şansıdır...
 • Paylaş
Anlamlı kılan biri olduğu sürece anlamsız
 • Paylaş
Katolik oldugu icin antipatigim. Zaten Sevgililer gunu ya hergun olmali sevdigin varsa , yada birgün olmamali bence.
 • Paylaş
Bence sevgililer günü her gün bence sevgilin sana her gün seni seviyoum diyorsa hrer gün ♥sevgiler günü♥♥
 • Paylaş
Ticaret. Gül ticareti, kalpli yastık ticareti, oyuncak ayı ticareti, yavru köpek ticareti vs. Hiçbir özelliği kalmayan, diğer özel sayılan günler gibi gereksiz benim için.
 • Paylaş
KAPİTALİST SİSTEMİN KURBAN BAYRAMI
 • Paylaş
13 şubattan 1 gün sonra, 15 şubattan 1 gün önce. Ayrıca mağazalarda indirim zamanı.
 • Paylaş
Ben bu tarz günlere o güne has etkinlikler çerçevesinde yaklaşırım. Hani kandilde kandil simidi çıkar ya böyle günlerde de insanı eğlendirebilecek aktiviteler olabiliyor. Yurtdışına da gidilebilir. Bir nevi fırsat işte eğlenmeye.
 • Paylaş
Hem sevgililer günü hem evlilik yıldönümümüz
 • Paylaş
Sevgilisi olmayanlar için gerçekten çok sıradan bir gün, biliyorum yaşadım : )
 • Paylaş
Hiç bir şey.
 • Paylaş
Benim için sıradan bir gün ama kuyumcular için aynı şeyi söylemem imkansız : )
 • Paylaş
Kapitalist sistem adı verilen düzeneğin bir dişlisi... .
 • Paylaş
Aslında sembolik bir gün. Tıpkı anneler günü, babalar günü, gaziler günü gibi. Yani bir güne sığdırılamayacak bir sevgiyi yansıtıyor. Önemli olan bugünde sembolizmine uygun bir şekilde davranmak. Karşı taraftan görece abartılı şeyler bekleyen kişi ise galiba 'kendince' sevgili olmaktan öte geçemez.
 • Paylaş
Sadece sevgili ile görüşmek için bir vesile. O günün ikimize ait olduğunu bilmek. Ee gelenek olarak hediyeleşmek. Bunun üzerinde bir anlamı yok benim için. Zaten unutulacak bir şey de değil. 1 ay öncesinden bangır bangır haberimiz oluyor. Bunu çalışan veya okuyan ve henüz sevgili olanlar için söyledim.

Evliler arasındaki anlama bir yorum yapabilmem için evli olmam gerekir :)
 • Paylaş
Günün anlam ve önemini düzenli yaşayamayanlara pek bişi ifade etmiyo doğrusu
 • Paylaş
Hiç... ... ... ... ... ... ... .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1334 Görüntülenme25 Takipçi22 Yanıt