Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sevmekle aşk arasındaki fark nedir?

Aşık olmakla sevmek arasındaki farkı sormuşlar ? Cevaplamış Şems: "Senin baktığına herkes bakar; ama senin onda görebildiğini herkes göremez. Herkes aşık olabilir; ama hiçkimse senin gibi sevemez. Tek fark sensin... "Seni özel kılan; sevdiğin değil, sevgin
  • Paylaş
Temelde hiçbir fark yoktur; biri aynı şeyin Arapçası diğeri de Türkçesi'dir. Ancak günümüzde aşk ve sevgi arasında bir kategori farkı vardır ve aşk daha derin ve cinsi bir sevgiyi ifade etmeye başlamış, bu anlam yüklenmiştir insanlar tarafından. Sevgi genelde anne, baba, arkadaş vs. gibi kişilere duyulan duyguları ifade ederken; aşk ise karşı cinse duyulan, gerek kalp açısından daha derin gerekse cinsi açıdan daha çekici kılan duyguları ifade eder... Anne babamıza, arkadaşlarımıza aşık olmayız veya başka bir canlı türüne, onları sadece severiz. Ama karşı veya hemcinsimizden birine duyduğumuz hem cinsellik hem de kalp/ruh derinliği içeren duygusal etkilenimi aşk olarak tanımlarız... Hoş, artık kalp/ruh derinliğine pek bakan yok, ama onda aşk da yok işte. . .
  • Paylaş
Aşk ani ve spontane gerçekleşmesi olasılığı yüksek olan bir kavram ama sevgi gerçekten zaman gerektiren birşey
  • Paylaş
İkisi de üremek için eş seçimidir.
  • Paylaş
2

Hakan, O halde Sibel üresin :-)

Şaman, Mutlaka üremeli, ikinci bir Sibel olmadan nice olurdu bu dünyanın hali... C:

Sevince o gidince başkası gelir o sevilir. Aşık olunca -tabi gerçek aşktan bahsediyorum her ne kadar varsa (!)- o gitse de bitmez ölse de bitmez ne yaparsa yapsın bitmez hayatta en büyük öncelik tek gerçeklik o oluverir birden.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

917 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları