Bilmek istediğin her şeye ulaş

Lütfen seyretmeden önce bir kez daha düşünün.Youtube 'da Farm to Fridge - The Truth Behind Meat Production.

Tek yönlü bir video olduğunu düşünüyorum,doğru yanları çok ama o denli bir şiddet  için genellemeyi kabul edemiycem. ve bu insan kaynaklı bir durum genel bi davranış demek hata ve ayrıca  işletme kuralı olarak "hayvana şiddet uygula" diye bi durum mümkün değil.. ben 1,5 sene mezbaha'da çalıştım, yaklaşık 9 aydır da hindi damızlıkta çalışıyorum..izlediğim wideo'da adam buzağıya yumruk atıyor atıyor atıyor,hayvanları ayakları altında eziyor vs..... bu normal değil,bu genellenemez.. ewet zaman zaman hoyratça davranışlara şahit oldum,kesime girmek üzere olan hayvanı itip kaktıklarını gördüm,uyardım,bazen farketmedim ya da yetersiz kaldım.. bu insanlara da sorsanız türlü türlü sebep bulurlar,"laftan anlamıyor", "huysuz","canımı yaktı, benim canım yok mu" gibi.. o hayvanın zaten laftan anlamasını beklemek akıl karı değil.. ama bi de madalyonun diğer yüzüne bakmak lazım,bu ortamlarda  çalışan personel bi süre sonra hayvanı sevmez hale geliyor,tecrübesi ya da orda bulunduğu süre  arttıkça tahammülü azalıyor,hayat şartları insanları bıktırıyor (özellikle küçük maaşlarla gücünün ve hayatının sonsuz sömürülmesi) ve belki de sıkıntısına dayanamayarak hiç kabahati olmayan hayvanlara öfke duyuyor..bunlar benim gözlemlerim..  tamamen engellenmesi mümkün gelmiyor,çünkü  tam bir zincir,tek noktadan çözülecek gibi değil..  devamlı başlarında nöbet tutmak da mümkün değil,anlatmak/uyarmak çoğu zaman anlık olarak faydalı,arkanı döndüğün anda neler oluğunu bilemezsin,emin olamazsın. doğru davranış insanın içinden gelmeli... 

diğer yandan işin ticari kısmı çok öne çıkıyor,örn erkek civcivlerin katledilmesi(bir çoğumuz küçükken pazarlardan civciv almışızdır ve genelde bunlar büyütebilirsek horoz olur neden??? hiç düşündünüz mü? bu da erkek civcivlerden kurtulmanın daha sevimli gelen bir yolu..)
yada daracık bir alana gün yüzü görmeden tıkıştırılmaları; yerden tasarruf,maliyetten tasarruf.. eee daha çok kazanmak we piyasaya daha uygun fiyatla ürün sunabilmek için yanii insanların daha uygun fiyatlara alabilmesi için, diyorum ya tam bir zincir..

ewet katılıyorum,hayvanların canlı olduğu unutuluyor we sadece para kaynağı gözüyle bakılıyor.. buna istesek de istemesek de bir şekilde alet oluyoruz, tüketerek veya sistemin içinde yer alarak.. bu insanın zaman zaman kendiyle hesaplaşmasına sebep oluyor.. ama dur denebiliyor mu acaba?
ya da hayvanları geçelim,her hangi bir fabrika gerçek manada doğayı kirletmekten, geleceğimize  zarar wermekten gerçekte ne kadar kaçınıyor.. ya da siz de ister istemez bunun içinde değil misiniz? hangi işi yapıyor olursanız olun ucundan kıyısından yanlışlara ortak değil misiniz? iş insanda bitiyor.. aç gözlülük,hırs,para.......

sonuçta bu gerçeklerden tiksinmiyor muyum? tiksiniyorum.. ama hayatın her anı ayrı tiksinç... en basiti şu giydiğimiz taşlanmış kotlar,üretiminde çalışan işçileri ölüme sürüklüyor yavaş yavaş... giymem ulan olur biter diyor musunuz? ya da farkında mısınız?
  • Paylaş
Hicbirseyin hakki kalmamis...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

456 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt