Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sezgi, farkında olarak veya olmayarak her yaşta günlük hayatta kullanılan bir düşünme tarzıdır. Sezgi kelimesi anlamak, gözlemlemek, dikkatlice bakmak, bir anda hissetmek gibi anlamlara gelmektedir.


Bir spor müsabakasının sonucu, arkadaşın ne düşündüğü veya diğer riskli durumların neolacağını beyin önceden tahmin eder. Nasıl olduğunu düşünmeden zihinden bir fikir çıkar ve kişi bunu içimden bir ses şöyle söyledi veya hislerim şu an şöyle söylüyor şeklinde ifade edebilir.


Burada mantıksal bir muhakeme yoktur. Daha çok kişinin bireysel deneyimleri, birikimleri ve çocukluk çağı anıları ön plandadır. Kimileri bu sezgilere sıklıkla ve korkmadan başvururken, kimileri ise bu konuda daha çekingen davranabilir.

  • Paylaş
Gerçekliği dolaysız olarak içten ya da içeriden kavrayabilme, tanıyıp bilme duygusu diyebiliriz. Bir nevi düşünme yolu. Çıkarsız bir şekilde içinden geldiği gibi ister istemez düşünme yoluyla sonuca ulaşma isteğide denilebilir. Mantık aranmayabilir, o an içinden gelerek öyle hissediyorsan o an için sezgin budur yanlış veya doğru.
  • Paylaş