Bilmek istediğin her şeye ulaş

SGK, göz ve diş ödeneklerini kaldırmayı düşünüyormuş. Sizce nasıl olur? O kadar prim ödüyoruz ve gözlük bile alamayacak mıyız?

Gözlük alımı ve Diş tedavileri hasta cebinden karşılanacak tamamen.Düzenle
Aslında bence bu durum bir süredir yavaş yavaş uygulanmakta olan ve sağlık hizmetlerinin ücretli hale getirilmesi projesinin bir parçası bence. Bir çok insan belki farkında değil ve tam tersine çok iyi düzenlemeler yapıldığını düşünüyor ancak durum bunun tersine bence.

Bir süre önce yapılan düzenlemeler ile eskiden hiç bir ücret ödemeden gerçekleştirdiğiniz sağlık hizmetlerini artık küçük görünen bir para ödeyerek gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu ücret muayene ücreti adı altında alınıyor aslında ama ücreti eczaneler aracılığı ile tahsil eden devlet bu parayı sizden hastane çıkışı doktorun yazdığı ilaçları almaya gittiğinizde alıyor.

Geçtiğimiz yıl, sigortası olmayan biri, devlet hastanelerinde muayene olmaya gittiğinde toplam 13,5 TL ücret ödüyordu. Bu yıl ise bu miktar yanlış anımsamıyorsam 20,5 TL oldu. Sigortası olan biri ise duruma göre (rakamdan tam emin değilim ama) 8 TL gibi bir ek ücret ödüyordu. Benzer biçimde SGK anlaşmalı özel hastanelerde de fark ücretleri arttı.

Yani uzun lafın kısası, devlet yaptığı düzenlemeler ile SGK'daki açığı kapatmak ve bu ağır yükten kurtulmak istiyor. Malum, ekonomi çok harika giderken böyle bir ihtiyaç nasıl doğuyor sizce? Yakın zamanda gündeme gelen yeni kıdem tazminatı sistemi de benzer sebeplerle tasarlanmıştır.

Buna göre, belirli bir süre içinde zaten küçük bir miktar gibi görünse de, ücret ödüyor olduğunuz hizmetlere bir süre sonra biraz daha fazla para ödemeye ve sonunda neredeyse tümüyle özel hastane haline geliyor olacak belki de. Peki bunun yanında verilen hizmet nasıl diye soracak olursanız; bence hizmette değişen hiç bir şey olmadı. Tek farklı olan şey, randevu sisteminin düzenlenmesi ve merkezi sisteme geçilmesi idi. Ancak, bu bile vatandaşın aldığı hizmetin kalitesini yükseltmek için değil çıkarlar böyle icap ettiği için gerçekleştirildi. Sistemi daha karlı hale getirmek, çeşitli kaçakları önlemek, bir kişinin sağlık hizmetinden ne zaman ve ne kadar aldığını takip etmek için bu sistem gerekiyordu.

Ben en son hastaneye gittiğimde sıra bekleyen insanlar arasında münakaşalar devam ederken, doktor kapıya çıktı, sordular "aynı saate randevu verilmiş, hangimiz gireceğiz şimdi? " diye. Doktor aynen şunları söyledi: "Devlet bu yıl aynı saate 2 hasta randevusu vermeye başladı, merkezi sistemden bunu böyle ayarladılar, benim yapabileceğim bir şey yok... ". Yani devlet diyor ki, ey doktor; senin daha fazla çalışman için kabul etmesen de sana 2 katı hasta yüklüyorum. Ve diyor ki ey vatandaş; sen ne yaparsan yap beklemeye mecbursun. Bunun adına da sağlık sistemi diyorlar, bu bence sistemsizlik üzerine kurulmuş bir sistemdir.

NOT: Soruyu soran arkadaşa teşekkür ediyorum ve bir düzeltme yapmak istiyorum. Soruda "o kadar prim ödüyoruz, gözlük bile alamayacak mıyız?" diyor. Bu kadar parayı SGK'ya hizmet almak (gözlük..vs) için ödediğimiz yanılgısına düşmeyelim, bu paralar nereye gidiyor bilmiyoruz. Zaten Türkiye'de alınan devlet vergilerinin hemen hepsinin "adı altında" alınan vergiler olduğunu unutmayalım. Çok kısa ve net bir örnek, daha dün gibi aklımda: "özel iletişim vergisi", depremden etkilenen vatandaşlar için kullanılmak üzere ve geçici bir vergi olarak ve sadece 2-3 kalemden oluşan hizmetlerden alınmıştır (cep telefonu, internet...vs). Kısa sürede bir çok alana yayıldı ve yıllar geçti alınıyor. Depremden zarar gören vatandaşlar için ise ne yapıldı?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

444 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt