Bilmek istediğin her şeye ulaş

SGK'dan "ifadeye davet" neden yapılır?

Geçtiğimiz günlerde eve SGK'dan bir tebligat gelmiş. Beni evde bulamadıklarından muhtardan almam gerektiğin içeren bir not bırakılmış.
Muhtara gidip tebligatı aldım. Tebligat konusu olarak "ifadeye davet" yazıyordu. Soruşturma tarihi ve denetim numarası vardı sadece. Ama denetimin neden yapıldığı ve soruşturmanın içeriği ile ilgili hiçbir bilgi verilmiyordu. Bir denetmen adı vardı ve kendisinden ifadeye gideceğim gün için randevu almam gerektiği yazıyordu. Ayrıca SGK'nın ifade davetine gitmemenin de yasal yaptırımı ilgili kanun maddesi ile belirtilmişti.

Aradım, ilgili kişi oldukça kibar bir şekilde telefonda soruşturma konusu ile ilgili bilgi veremediğini ancak endişe edecek bir durum olmadığını kibarca bildirdi. Böyle deniyor olsa da insan bir garip hissediyor tabi.

Denetmen ile yaptığımız görüşmede bana çalışma geçmişimle ilgili sorular sordu. Sonra adını hiç duymadığım bir şirkette çalışıp çalışmadığımı sordu, bu şirketin adını hiç duymadığımı söyledim.

İfadem bittiğinde yazılı olarak çıktısını alarak 3 nüsha olarak imzaladım.
İmzadan sonra durumun ne olduğunu sordum. Daha önce çalıştığım bir şirket sigortamı başka bir şirket üzerinden ödemiş. Bu durumda dava sonucuna göre o dönem ödenen günlerim o şirkette çalışmadığım için iptal olabilirmiş.

Yani uzun lafın kısası, SGK ifadeye çağırıyor ise böyle bir soruşturmada şahitliğinize ihtiyaç duyuyor olabilir.
  • Paylaş
1

Türk Erman Türkoğlu, gıtmessek kanundakı yaptırımı nedır acaba ? varmıdır boyle bır yaptırım bana gelen davetıyede sadece yukumlulugunuz dur denıyor harhangı bır yaptırımdan soz edılmemıs...

İlk olarak; bazı firmalar sigorta maliyetlerinden kaçmak için çalıştırdıkları elemanları kendi firmalarında sigortalı göstermek yerine ortağı olmadıkları firmalarda sigortalı gösteriyor. Şirket sigorta primlerinin hiçbirini ödemediği için parasal olarak kar etmiş oluyor. Sigortalı işçi ise işverenin SSK primlerini ödemese dahi sağlık - emeklilik gibi hakları devam ettiği için ileride karşılaşacağı sorunlardan habersiz oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bu tür sahte şirketlerin varlığını ilk olarak şikayetler ile tespit edebiliyor veya şirketin prim borçlarının tebligatı için adrese gittiği zaman şirketin olmadığını veya çalışan işçi sayısı iş yerinin niteliklerinin belirtilen sayıda işçi çalıştıramayacağını tespit etmesi halinde iş yeri hakkında denetim başlatılıyor.

SGK adresteki olumsuz tespitten sonra çalışan işçilerin ifadelerine başvuruyor burada çalışan sigortalıların gerçekten çalışıp çalışmadıkları tespit edilmeye çalışılıyor. Denetim sonucunda firmanın sahte olduğu tespit edilmesi halinde sigortalıların gerçek çalışmış oldukları firma tespit edilebilir ve sigortaları gerçek firmaya aktarılabilirse sigortalı açısından sıkıntı olmaz aksi halde sigortalı çalışanların prim ve günleri siliniyor. Silinme işlemi sonunda sigortalı işçi bu iş yerindeki çalışmalarından dolayı emekli olmuş ise emekliliği iptal edilmekte ve ödenen maaşlar geri talep edilmektedir ve aynı süre içerisinde sağlık hizmetinden faydalanmış ise tüm sağlık tedavi masrafları faizi ile sigortalıdan talep edilmektedir.

İkincisi; herhangi bir işverene bağlı olmaksızın sosyal güvencesi olmadan bağımsız çalışanlar ve ev hanımları ileriki yaşlarda emekli maaşı alabilmek için kendilerini eş dostlarının firmalarında sigortalı göstermekteler (kanunen yasak). Dışarıdan primi şirket sahibine ödeyerek sigortalı olan kişiler şikayet halinde veya kurumun iş yeri ilgili tespitleri esnasında çalışmadıkları tespit edilir ise prim ve günleri silinmektedir. Ayrıca bu iş yerlerindeki günler silineceğinden dolayı bağlanmış bir emekli maaşı var ise kesilecek ve faizi ile geri ödenecektir. Sağlık - tedavi masrafları da faizi ile geri ödenecektir. Bu tür sıkıntılar ile karşılaşmamak için Bağımsız çalışanlar ve Ev hanımları SGK'ya başvurarak isteğe bağlı 4/B (Eski adı ile Bağkur) kapsamında sigortalı olabilirler.
  • Paylaş
"Tanık" gibi bir konumda olacaksınız anladığım kadarıyla.Gitmek zorunludur.Zaten size yol, kaalcak yer, yemek v. S masraflarınız karşılanır. Ancak gitmeniz zorunludur. Aksi halde sulh ceza hakimi ceza davalarında bu halde zorla getirme kararı verirdi.Ancak SGK için bilemiyorum.Ancak gitmeniz zorunludur diye biliyorum.Pek yardımcı olamadım kusura bakmayın.
  • Paylaş
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun denetim ve kontrolle görevli memurları olan müfettişler ve denetmenler tarafından yapılan incelemeler sırasında, bilgi verilmek üzere çağrılan işveren, işyeri sahibi, sigortalılar ile tasfiye ve iflas idaresinin memurları olan gerçek kişilerin ifadeye gelmemeleri halinde, bu fiil için 5510 sayılı Kanun’da idari yaptırım uygulanmasını gerektiren herhangi bir hüküm bulunmadığı, dolayısıyla ilgili kişilere idari para cezası uygulanmamasının hukuka ve kanun koyucunun amacına uygun olacağı düşüncesi hakim olsa dahi (bu dahi epey önemli) bir devlet kurumu tarafından herhangi bir konuda davetiyeye uyulmaması size hukuki yaptırımlar yapma hakkını verebilmekte. Burada seçim size kalmış. Eğer sizin durumunuz "paravan şirketten kendini sigortalı göstermek" durumu ile ilgiliyse mutlaka giderdim. İleride çok canım sıkılacağına bir gün sıkılsın yeğdir.

Şu bağlantıya bakmanızı tavsiye ederim.
haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/911...
  • Paylaş
Hukuksal yaptırımı varmıdır ? Varsa nelerdır ? Ayrıca hukuk ceza yargı mahkemelerı gıbı bızı davet edebılırmı kendılerı ederse neden yol ucretı fıyatlandırması gıbı konuları sunmaz ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

23139 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt